I tak lze číst včerejší nabídku TOP 09 občanským demokratům, aby  nové městské radě obsadili pozici prvního náměstka pro zdravotnictví.

Z úst šéfa klubu zastupitelů TOP 09 Jiřího Vávry to na první pohled vypadá jako gentlemanská nabídka: „Uvolnili jsme gesci zdravotnictví, která si myslím by mohla být pro ODS zajímavá. Myslím si, že doktor, který má velmi dobré jméno, je pan Svoboda." Nelze se však zbavit dojmu, že jde o kalkul první kategorie.

Už když s touto nabídkou Vávra vyrukoval, muselo mu být jasné, že Svoboda ho s ní okamžitě vymete. Člověk, kterého ke kandidatuře na primátora před časem přemlouvali, a i ve funkci „odbíhal" do nemocnice na služby, aby neztratil kontakt se svou oblíbenou profesí, je asi tím posledním, který by měl zájem hrát v téhle loutkové hře dřevěného paňácu. Jak ostatně sám prý kdysi v jiné politické souvislosti prohlásil: „Blbce ze sebe nechám dělat jen doma."

TOP 09 s ODS jedná, ale nabídky tohoto druhu – navíc doprovázené časovými ultimáty – dávají jasně tušit, že zájem domluvit se má strana spíš se starou gardou „konstruktivních" pražských sociálních demokratů nežli s ODS. Má to logiku, konečně zrovna občanským demokratům TOP 09 koaliční smlouvu vypověděla. Měla by ale teď jasně vyložit karty na stůl a nepředstavovat s vážnou tváří to, čemu se lze jen smát.

Jakkoli je ODS rozklížená a v krizi, TOP 09 na tom není o nic lépe. Straně v Praze zoufale chybí jasný lídr. Za tři roky si ho nedokázala vychovat. Stejně tak na celostátní úrovni: ve chvíli, kdy to populárního Karla Schwarzenberga přestane bavit, nemá Miroslav Kalousek v tuto chvíli nikoho, kdo by mu získal hlasy. Mladí a nadějní Starostové a nezávislí Stanislav Polčák či Petr Gazdík z práce ve Sněmovně odvázaní dvakrát nejsou, z komunální úrovně nebo ze stranického think-tanku TOPAZ taky moc nevzešlo.

Třebaže rozhodně nesouhlasím s výkřiky, že „dění v Praze řídí Kalousek", celostátní politiku nelze z úvah o dalším vývoji zcela vytěsnit:  TOP 09, která zrovna tak bojuje o pozici nejsilnější české pravicové strany jako o přežití, by totiž případnou dohodou se sociálními demokraty v metropoli udělala skutečně gesto směrem k Lidovému domu: Až budete po volbách hledat koaličního partnera, můžeme si navzdory rozdílnosti programů rozumět! Víc než si myslíte.

A konečně, když i svého času nesmiřitelní Václav Klaus s Milošem Zemanem mohli uzavřít opoziční smlouvu, proč by strana, jejíž část vzešla z politicky flexibilní KDU-ČSL, nemohla počítat s tím, že Bohuslav Sobotka půjde radši jednat o podpoře za TOP 09 než za komunisty.

Ostatně, právě Bohuslav Sobotka v ČSSD patří k těm, kteří se proti případným dohodám s KSČM stavěli vždy nejvíc odmítavě. Za kým pak půjdete radši: za krajně levicovou stranou, která vám vadí a s kterou dle usnesení zásadního bohumínského sjezdu z roku 1995 nespolupracujete, nebo za sice programově rozdílnou, ale dohodě otevřenou stranou, která vám udělala gesto v hlavním městě?

Třeba se pletu a blouzním a dopadne všechno jinak. Třeba TOP 09 dokáže, že manévr z tohoto týdne byl pro dobro nás všech. Pak buď! Rád se zmýlím, Praha v době, kdy se hraje o velké projekty typu dokončení metra A, tunelu Blanka či prodeje akcií Pražské plynárenské potřebuje. Zatím to má ale příchuť hloupé komedie s miliardovým rozpočtem.