Metropole se modernizuje, o tom žádná. Nové Nuselské (nebo Vyšehradské?) schody nepochybně uvítají zejména senioři. Jistě do těchto míst cestují už nyní. Snažím si cestování po jezdících schodech představit. Krátká trasa to zrovna nebude, o tlačenici mnohdy rovněž nouze taky nebude. Nepochybně nebudou chybět ani spěchající neurvalci. Mám na ně docela štěstí. V metru nejsou žádnou vzácností, někteří berou schody po pěti, jak nahoru tak dolů. A je jim úplně jedno, zda někoho srazí nebo ne.

Nedávný konflikt na stanici metra Náměstí míru je toho příkladem. Jakýsi pubescent neměl dost trpělivosti vyčkat, než ho nejdelší pojízdné schody v síti tras metra dopraví na nástupiště. Hnal se udiveným davem a samosebou že do někoho pořádně strčil. Spěchal marně na nástupišti pak čučel do příjezdu vlakové soupravy další dvě minuty.

Jenomže se našel jedinec, kterému nebylo pubescentní arogance lhostejná. Jinými slovy naštvaný chlápek, kterého na jezdících schodech málem srazil. Takže si to s chlapcem vyříkával a došlo i na strkanici. Pak i na pěstní souboj a namistrovaný chlapec tak trošku prohrál. Taková malá lekce slušného chování to pro pubescenta byla. I s účastí hlídky městské policie, a s dohrou bůhví kde.

Plánované schodiště z Vyšehradu do Nuslí nepochybně budou v ostrém úhlu klesání. Z logiky věci se z kopce tak nějak rovně ani dopravovat nedá. Až budou v provozu, nový prožitek pro neurvalce pak přímo nabídnou. Už nyní myslím na seniory a nejen na ně. Neurvalcům je v podstatě lhostejné, koho na schodech ve spěchu sejmou. Pád na takových schodech téměř vždy zajišťuje bolestivé zranění. Stát na nich nehybně je to nejlepší, co pro své zdraví můžete v daný moment udělat. Za odměnu vás pak bezpečně dopraví z jednoho konce na druhý. Možná se ve svém pohledu na nové pojízdné schodiště šeredně mýlím. Třeba do té doby arogance ve společnosti ubude. Ale to jsem asi tak v roce 2 950, kdy se lidi třeba na veřejnosti moc potkávat nebudou. Všude budou tubusy se stlačeným vzduchem a lidi budou lítat nejen přes Vyšehrad.

petr.strompf@denik.cz