Dopoledne jsem byla na tiskové konferenci a měla jsem vypnutý zvuk. Když jsem se po hodině a půl podívala na mobil, měla jsem čtyři nepřijaté hovory. A všechny byly od mého věčně starostlivého dědy.

O víkendu jsem přijela z egyptské Hurgady. A tak mě jako první napadlo, jestli se protestní bouře nepřenesly z velkých měst do turistických letovisek.

„Ne, to ne. Něco horšího! V Hurgadě umřely dvě Češky. Vypadá to na otravu z jídla," informoval mě děda. Zůstala jsem na chodníku stát. Omráčená, v šoku.

Kdo někdy byl v Egyptě, jistě si na vlastní kůži zažil nějaké ty zažívací problémy. Větší či menší. Ale všichni známí je vždy přečkali s relativním klidem, nějakým z Čech dovezeným práškem a hlavně několikadenní tvrdou dietou. Ale otrava z jídla, která skončila tak tragicky?

Stalo se to v pětihvězdičkovém hotelu. A tak si člověk může lehce položit otázku to ani v tom nejlepším z nejlepších hotelů člověk nezůstane před faraonovou pomstou ušetřen?

Nemůže. Jak nás upozornila delegátka, i v pěti hvězdách mohou být velké rozdíly. A to, že půlka hotelu hned nemusí skončit na toaletě, ale každé tělo reaguje jinak, je prý také jasné.

Jedno mi však jasné nebylo. Hlava mi to dlouho nepobírala. Po příletu do Hurgady jsme po ubytování v hotelu měli první informační schůzku s delegátkou. A ta nám každému (kromě bohatého programu výletů) dala papír. Obyčejná á čtyřka, na které byly mraky písmenek. A musím se přiznat, že po probdělé noci v letadle, pozdním ubytování a tudíž totální absenci spánku se mi tím nechtělo nikterak prokousávat.

„A abych nezapomněla, tady na tomto papíru máte všechny možné komplikace, které vás v Egyptě mohou potkat," podotkla jen tak mimochodem delegátka. Aha. Zaměřila jsem se na všechna ta písmenka, všechny ty komplikace seřazené hezky podle abecedy. Od Alergií až po Žaludeční problémy. V jednom sloupečku příznaky, v dalším léky, které údajně zabírají.

Byla jsem asi v půlce toho „záživného" čtení. A být hypochondr, na místě se složím. Vzpomněla jsem si na lékárničku, kterou jsem si dovezla. A že nebyla malá.

Za ta léta cestování do nejrůznějších destinací s nejrůznějšími hygienickými standardy pokaždé přibyla další mast, další kapky, další tabletky. Ale u Rudého moře mě podle toho á čtyřkového kusu papíru mohlo potkat potenciálně tolik problémů, že by si snad člověk rozmyslel, jestli tam má jet.

Nikam nejezdit však není řešením. Pro začátek by stačilo, aby cestovní kanceláře, které jsou za služby klientům velmi dobře placené, dávaly takto zásadní informace včas, ještě před odletem k moři. Možná by se tak mohlo předejít spousta nepříjemnostem…

veronika.cezova@denik.cz