Jejich myšlenka se potom rozšířila a trend siesty se stal velice módním. Přitom jižní národy vnímají tyto chvíle oddechu jako součást tradice a nic zajímavého, přelomového nebo moderního v tom dát si v práci odpoledne „dvacet" nevidí.

Čtěte také: Padl absolutní teplotní rekord, Dobřichovice hlásí 40,4 stupně

V Indii například odpolední odpočinky doprovázejí masáže. K tomu, aby se stejný rituál zavedl i v Česku, ale zatím ani současné unavující tropické horko nepřispělo. V německých úřadech dávají zase svým pracovníkům malé polštářky a masážní podložky. V Japonsku mají ve firmách a úřadech celé ložnice vyhrazené pro tradiční odpolední klid. V Kanadě pro načerpání energie do další fáze denní práce zavedli v jednom ze svých úřadů, opět povinně, zahradní procházky a aktivní odpočinek sportem nebo četbou na lavičkách.

Teď, když Česko zachvátila vlna veder, jsou chvíle oddechu a klidu aktuální. Doporučují je kardiologové, zaměstnavatelé jsou proto obezřetní. Je to koneckonců v jejich zájmu. Podniky zkracují pracovní dobu, dávají svým pracovníkům delší polední přestávky, zajišťují dobrou klimatizaci a dopřávají další výjimečné výhody, které bohužel během roku většinou nemají. Přitom nemusí se dělat rozsáhlé vědecké studie, aby bylo jasné, že když si člověk odpočine, má hned víc síly.

Co by Češi ze všech možností, jak si v práci oddechnout, preferovali, je asi na individuálním zvážení. A tak nemusí mít každá firma nebo společnost hned bazén se saunou, i studený nápoj zdarma je vykročení správnou cestou.

Líbí se vám články autorky? Přečtěte si i další sloupky Kateřiny Chvátalové!