Letošní svátky budou o poslední ze jmenovaných adventních vůní chudší. Je to prostě a jednoduše jako kdyby Dior zavřel filiálku. Parfémů bude pořád dost, ale grog je grog a žádná rumová tresť ho nenahradí, stejně jako vůni J´adore žádná levná imitace.

Co by mě ale zajímalo a nesouvisí to až tolik se zákazem prodeje grogu a tvrdého alkoholu na tradičních vánočních trzích, ani s obavami o zdraví kvůli nebezpečným pančovaným lihovinám, je fakt, že Rumu s velkým eR jsme se kvůli ochranné známce vzdát museli, zatímco rumová tresť nám zůstala. Ačkoli aromatu pravého třtinového destilátu je stejně jako před rokem 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a rázem jsme měli místo tradičního bramborového líhu Tuzemák.

Rumovou trestí je sice myšleno aroma bez obsahu alkoholu, přesto z vlastností Čechy dál neoficiálně zvaného hnědého rumu vychází a takové rumové pralinky nebo rumové věnečky zůstaly nepřejmenované. Zaplať pánbůh ale za to. Dovedete si představit, že někomu k Vánocům darujete tuzemákové pralinky? Takové slovo snad do sladkého a poetického světa cukráren ani nepatří.