Teď je v boji za odvedení kamionů podpořili i hygienici. Jenže než jedno vyjádření odborníků bude závazné pro ostatní instituce, potrvá to ještě několik měsíců. Taková je demokracie správních úřadů. Nikdo se neptá: Co na to člověk?

Obyvatelé utopení v hluku a zplodinách z nákladní dopravy dělají, co mohou, aby od svých životů tyto nebezpečné látky odvrátili. Nyní doufají v rozum městských zastupitelů. S napětím očekávají, jak dopadne hlasování o zákazu vjezdu kamionů do sídlištní komunikace, kterou je Spořilovská ulice. Pevně věří, že po změně vedení na pražské radnici se pro jejich požadavky najde podpora.

Ovšem nebude to tak jednoduché. Kamiony totiž není kam odvést. Pražský okruh dostaven není a dlouhou dobu ještě dostaven nebude. Nejčernější vize rýsují jeho dokončení na rok 2020. Pokud by se vrátily kamiony zpět na Jižní spojku, zvedne se vlna nevole obyvatel z jejího sousedství, kteří už dali najevo, že hodlají v případě návratů těžkých vozů protestovat podobně jako spořilovští.

Problém kamionů na sídlišti se tak změnil v politickou hru, v níž jde o hlasy voličů. Politikové pak budou muset zvážit, zda je pro ně patnáct tisíc dost velký počet, aby ve prospěch těchto konkrétních lidí rozhodli.

jitka.eisenhammerova@denik.cz