Vedle fotbalu či hokeje to pořád vypadá jako okrajový sport. V televizi přenosy z běžeckých závodů, až na sprint s Usainem Boltem, žádným extra trhákem nejsou. Zájem o ně u nás sice teď křísí mistryně světa Zuzana Hejnová, ale i ta se v nedávném rozhovoru pro Mladou frontu Dnes na dotaz novinářů rozpovídala o tom, jakou popelkou je běžecký sport proti třeba právě fotbalu.

Zatímco Hejnová, ve svojí kategorii nejlepší na světě, má co dělat, aby splatila hypotéku, velmi průměrný fotbalista v některé z prestižních fotbalových soutěží v anglické či španělské lize si běžně měsíčně v přepočtu přijde na víc jak milion korun.

Nadprůměrný hráč či hvězda kalibru Christiana Ronalda nebo Lionela Messiho, to je pak galaxie úplně jiná. Dopočítat se k tomu, kolik takový borec bere, je díky všem příjmům z marketingových spoluprací skoro nemožné: je to ale s přehledem víc jak milion korun denně.

Jak přitom před pár dny při přestupu do Realu Madrid poznamenal toho času nejdražší fotbalista světa, Velšan Gareth Bale (španělský velkoklub ho z anglického Tottenhamu koupil za 100 milionů euro): Pořád si vydělám méně než Brad Pitt.

Zase tak pravdu neměl, Pitt loni přiznal, že doba, kdy si za film mohl říct o honorář víc jak 10 milionů dolarů, je pryč. Ročně si Pitt přijde na nějakých 500 milionů korun, lépe je na tom Tom Cruise, který se dostane přes miliardu.

To je šoubyznys. A vrcholový sport do něho patří zrovna tak jako Hollywood. V kontextu toho jsou peníze, které jdou do běhání, skutečný pakatel. Je to jednoduše proto, že hledět v televizi několik hodin na zpoceného běžce, kterak krouží podél okruhů či ulic, je pro většinu diváku méně atraktivní než bílý balet vždy vzorně učesaného Ronalda, který za reklamu na gel vyinkasuje víc než Hejnová za rok dřiny. Jakžtakž mu ještě může dýchat na záda zmíněný Bolt. Protože je opravdu rychlý. Takže dívat se na něho je zábava.

Přesto běžecké závody představují fenomén, který sílí. Jakkoli jde o zřejmě nejlevnější sport vůbec, i rekreační běžci do svého koníčku investují peněz a času dost. Speciální obuv, oblečení, u pokročilých i strava… Hádám, že příští rok těch běžců a závodů v metropoli uvidíme zase o něco víc.