Dlouhé řady terárií umístěné podél oken šestého patra, expozice s hady a želvami či relativně rozlehlé nokturno připomínají do olbřímích rozměrů zvětšený zvěřinec, jaký bylo před čtyřiceti lety možné vidět na českých poutích.

Vitríny se želvími krunýři a vystavené inkubátory, jež snad mají dokumentovat starostlivost o zdejší chovance, dávají této „zoo" ještě bizarnější přídech a prostor pro představení se zvířaty, kde – mimo jiné – jezdil nebo snad stále ještě jezdí orangutan na tříkolce, ji přibližují k tomu nejpokleslejšímu cirkusu.

Šesté patro Pata department store je zkrátka zhmotněním děsivého snu každého chovatele a milovníka zvířat. Pořád to ale ještě 
není vůbec nic oproti následujícímu, střešnímu podlaží.

Když vystoupíte do sedmého patra a projdete dveřmi, 
po pár krocích stanete tváří 
v tvář orangutanovi, který 
sedí na lavičce. Jeho úkolem 
je nechat se fotografovat s návštěvníky. Další orangutani 
se nacházejí v klecích a nepočetní návštěvníci je krmí pečivem.

Příšerný zvěřinec

Orangutaní mládě, na první pohled postižené, se děsivým pavoučím pohybem 
posunuje po zemi a až na železných mřížích získává trochu jistoty. V prosklené expozici postává poslední tučňák z kdysi početného hejna. 
V malinké ohrádce se tísní ovce a za nimi je několik plameňáků, kteří se z jim vymezeného prostoru už ani nepokoušejí odejít. Zubožení medvědi žebrají o housky.

A podobně by bylo možné ještě dlouho, předlouho pokračovat. Snad nejsmutnější je však pohled na gorilu, která rezignovaně leží na betonové 
podlaze. Jmenuje se Bua Noi 
a v Pata department store žije již od roku 1987. To všechno nelze okomentovat jinými, než v tisku zcela nepublikovatelnými slovy.

Navzdory svému názvu nemá „Pata Zoo" se zoologickou zahradou nic společného. Je to příšerný zvěřinec, který snad konečně zbankrotuje. Bohužel, dva jiné, velmi podobné zvěřince vznikly v obchodních domech v Rusku - jeden 
v Moskvě a druhý v Petrohradu.

A pokud se teď chystáte mávnout rukou a říci, že co je možné v Thajsku nebo v Rusku, se nemůže stát u nás, chci vás ubezpečit, že velmi špatná zařízení najdete i v České republice - byť nejsou tak velká a nenacházejí se zrovna v obchodním domě.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha