Jako by je vyplavovalo moře. Nebo spíš jako by vyloďující se jednotky drobných vojáků v černobílých uniformách rychle překonávaly pláž a obsazovaly vnitrozemí. Působivá podívaná!

Na rozdíl od nás, téhle tučňáčí armádě vůbec nevadil ani ledový vítr, ani chladné vody Jižního oceánu. Před pár dny jsem se však dočetl, že je nezbytné pro ni uplést velké množství svetrů. Ta zpráva obletěla svět ještě před Aprílem a byla míněna zcela vážně. Ano, nastala sháňka po miniaturních svetřících, do nichž by šlo tučňáky navléknout.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady.Tučňáci jsou mimořádně dobře chráněni před chladem dokud se ovšem nepřipletou do ropné skvrny. Ta způsobí, že jejich peří ztratí izolační schopnost a tučňáci začnou mrznout jako wehrmacht u Stalingradu. Vybíhají z vody na břeh, ale i tam by brzo uhynuli na podchlazení. Zachránit je mohou právě svetříky z vlny nebo umělých vláken. V nich přečkají dobu, než na ně dojde řada a kvalifikovaní pracovníci je od blátivé ropy očistí.

A tak Australané vyhlásili podobnou akci, jako byla svého času Winterhilfe. Pleťte svetry pro tučňáky! Výsledek se dostavil okamžitě. Svět zařinčel pletacími jehlicemi natolik silně, že se nejen podařilo pokrýt požadavky z Phillipova ostrova, ale jak se zdá postupně vzniknou globální enzety (nedotknutelné zásoby) tučňáčích svetříků na generace dopředu.

Winterhilfe pro tučňáky splnila svůj účel rychleji, než by kdo očekával. Zůstává však nespočet míst, kde nejrůznější druhy zvířat potřebují naši pomoc neméně než tučňáci z Phillipova ostrova. Možností, jak se do takovéto pomoci zapojit, ostatně nabízí i naše zoo hned několik.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha