Na obrazovkách běží nejen rozhovory s osobnostmi, jež osvětlují jeho význam a velikost, ale dokonce i sestřihy televizních zpráv, které o něm po celém světě znovu a znovu obšírně informovaly.

Vystaveny jsou také jeho předměty osobní potřeby. Nevědět, že je používal právě on, téměř nikdo by o ně okem nezavadil. Protože však byly jeho, žasnou nad nimi davy turistů.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady.Ve svém sídle má k dispozici špičkový tým a nejmodernější vybavení. Jeho privátní prostory, kam lze nahlédnout jen jedním nevelkým průhledem, si udržují stálou teplotu i vlhkost a zabezpečení mají téměř stejně dokonalé jako bankovní sejf. Pro případ výpadku proudu jsou připraveny dva dieselagregáty, které naskočí během pouhých dvanácti sekund. Policie či hasiči dorazí do minuty od okamžiku, kdy je vyhlášen poplach.

A vrchol všeho: v bolzanské nemocnici má neustále připravenu speciální místnost. To kdyby snad musel být odvezen ze svého nynějšího sídla. Marně přemýšlím, komu jinému je věnována srovnatelná péče. Snad hlavám států a těm nejbohatším z bohatých.

Všechnu tu neobvyklou pozornost si ale plně zaslouží. Je opravdu jedinečný a velmi specifické podmínky jsou pro něj nezbytností. Jmenuje se Ötzi a zhruba pět tisíc tři sta let přečkal v alpském ledovci. Vyproštěn z něj byl až v září 1991 a v současnosti se nachází v Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzanu. Doporučuji ho tam navštívit!

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha