Vyšel jsem na Zakázanku a měl jsem je jako na dlani. V jednom z hnízd už byla dokonce vidět namodralá vejce. Vybavilo se mi, jak jsem před lety jezdíval na jižní Moravu a v parku lednického zámku fascinovaně sledoval tamní kolonii volavek popelavých. A najednou mohu pozorovat jejich hnízdění přímo v zoo, ze Zakázanky, jako na objednávku!

Biolog David Storch říká, že největší biodiverzitu má v České republice Praha a v Praze Troja. Vzhledem k tomu, že se v Troji nachází naše zoo, to zní jako vtip jenže ona je tu největší rozmanitost živočichů i bez zoologické zahrady!

„Největší atrakce"

Jen druhová pestrost ptáků je značná a zahrnuje nejenom červenku, budníčka menšího či pěnkavu, které propagujeme tabulí nadepsanou „Co tu létá" právě na Zakázance, ale například i slavíka obecného, o jehož přítomnosti v zoo se svého času vedla bouřlivá diskuse, anebo ledňáčka říčního, který je asi největší atrakcí někdejšího mlýnského náhonu.

Z velkých druhů předstihl volavku popelavou, která v areálu zoologické zahrady vůbec poprvé zahnízdila v roce 2011, její velmi atraktivní příbuzný kvakoš noční. Jedno z kvakoších hnízd se dokonce nacházelo na borovici přímo u stolů restaurace Gaston.

Jak v případě kvakoše, tak zejména volavky máme trochu obavy z možného nárůstu jejich početnosti, kdy by nám mohli začít působit potíže a posléze obtěžovat i návštěvníky. Zatím jsou však velmi zajímavým oživením Troje a volavčí představení, které lze nyní sledovat z hlediště Zakázanky, opravdu stojí za vidění!

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha