Přibližně rok teď zůstanou pod dohledem strážců v Tachin talu a teprve potom se volně rozeběhnou nekonečnou mongolskou krajinou. Stejně jako tři klisny, které jsme z aklimatizační ohrady vypustili přesně před šesti dny. Pravdou ovšem je, že klisny, které převážíme do Přísně chráněné oblasti Gobi B, nezůstávají ani v aklimatizačních ohradách samy.

Kolem čtyř klisen, jež jsme přivezli 
v roce 2012, začali kroužit hned dva divocí hřebci – Mogoi a 
Erkhes. Prosadil se druhý 
z nich. Svého konkurenta odehnal a zůstával v blízkosti ohrady s klisnami tak dlouho, až ho strážci vpustili dovnitř. Tyto čtyři klisny tvoří dodnes Erkhesův harém a prozatím mu daly tři žijící hříbata. Po více než dvou letech života na svobodě jsou však již natolik plaché, že je téměř nemožné se k nim přiblížit na vzdálenost menší než zhruba dva kilometry…

close Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady. zoom_in Mogoi si musel počkat na čtyři klisny, které jsme do Gobi dovezli v létě 2013. Věren svému jménu, jež znamená had, se za nimi do ohrady protáhl korytem potoka. Dlouho žil pouze s touto čtveřicí klisen – nejprve v aklimatizační ohradě a pak ve volnosti – až před několika týdny k nim získal ještě pátou. To byl první důkaz, že se dovede prosadit.

Ani tři klisny, přivezené do Gobi loni, nezůstaly osamocené. Strážci chráněné oblasti umožnili, aby se – ještě v aklimatizační ohradě – staly součástí harému mladého hřebce Tanana. Spolu s nimi tvořilo tento harém dalších pět klisen a dvě hříbata. Vše se ale změnilo jen pár hodin poté, co toto stádo vyběhlo v úterý odpoledne ven z aklimatizační ohrady. Tanan je vedl na jihozápad a ještě tentýž večer natrefil na Mogoie. Stalo se něco nečekaného: Mogoi ihned převzal celý Tananův harém! Tanan tak zůstal sám a Mogoi 
nyní vede stádo sestávající ze třinácti klisen a dvou hříbat.

Ve světle tohoto nečekaného zvratu budeme na další zprávy z Gobi čekat zvlášť netrpělivě. Sám jsem nejvíc zvědav, zda Mogoi svůj veliký harém udrží a který z hřebců se jako první začne zajímat 
o Queridu, Rabeu, Kíru a Paradise…

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Sloupky ředitele zoo oslovují i mongolské čtenáře close Sloupky ředitele pražské zoo oslovují i mongolské čtenáře. zoom_in Pravidelné sloupky ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, které čtenáři Deníku dobře znají z pondělních vydání, opakovaně vyšly i jako knižní výbor. Oba díly, jak Bobky od Bobka, tak Žirafa na pondělí, se setkaly s hojnou a velmi příznivou čtenářkou odezvou. Nyní sloupky z Deníku, přinášející objevné pohledy na dění v pražské zoo i ve světě, spatřily světlo světa také v mongolštině. Ano, mongolské děti na snímku drží v ruce zbrusu nový výbor textů Miroslava Bobka, určený tamějšímu publiku. Knížku v Tachin talu pokřtil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Čtěte také: Pohledem Miroslava Bobka: Pátý návrat divokých koní