Ta začala jejím odchytem v Keni, pokračovala plavbou po moři a půlroční karanténou v Hamburku a vyvrcholila cestou vlakem do Prahy. Zbýval už jen převoz nákladním autem do Troje.

Příchodem Lenky, jak byla tato žirafa pojmenována, započal chov žiraf nejen v pražské zoo, ale v československých zoologických zahradách vůbec. Zanedlouho od něj uplyne rovných šedesát let.

Šest desetiletí je zdánlivě dlouhá doba, avšak oproti jiným státům, metropolím a zoologickým zahradám jsme u nás na první žirafu čekali až přespříliš dlouho. Příčina byla prostá. Jak podotkli organizátoři Lenčina příjezdu, „u nás nikdy nebylo problémem získat toto zvíře, u nás bylo vždy největší bolestí, kam je ustájit".

Teprve když pražský národní výbor milostivě poskytl zoologické zahradě „starší dřevěné skládací domky z Letné", bylo z nich možné vybudovat odpovídající stáj a první žirafu pořídit.

Pátrání po první žirafě v republice

Není ovšem pochyb, že skutečně první žirafa byla v Praze, případně jinde na našem území, k vidění mnohem dřív. Jenže kdy a kde? A jak to zjistit? Pro začátek jsem se spolehl na denní tisk. Od roku 1931, kdy byla Zoo Praha poprvé otevřena veřejnosti, jsem se jím postupně prokousával hloub a hloub do minulosti. A natrefil jsem na víc žiraf nemluvě o dalších exotických zvířatech než jsem čekal.

V Národních listech z 26. dubna 1930 inzeroval „jediný, nepřemožitelný gigant všech cirkusů", Kludský, vystupující od 1. května na pražské Invalidovně, ukázku „1000 zvířat", včetně 30 slonů, 100 lvů a tygrů, 50 ledních medvědů a 5 metrů vysoké žirafy. Z dnešního pohledu šlo o něco skutečně neuvěřitelného…

O rok dříve, 14. června 1929, přinesl list Nová doba zprávu týkající se téhož cirkusu: „V Kludského cirku, který jest umístěn na Jiráskově náměstí v Plzni, zahynula jedna z krásných žiraf v cirku předváděných. Žirafa poranila se na hlavě tak nebezpečně, že nemohla být zachráněna. Majitelé cirku utrpěli škodu na 200.000 Kč udávanou."

Inzerát sliboval početný zvěřinec

Ale nemusel to být zrovna Kludský; žirafy přivážely i jiné cirkusy, a navíc ještě dřív dokonce během první světové války. Národní politika z 31. července 1915 je sice plná válečných zpráv a komentářů, ale na poslední straně se nachází inzerát na dvě pražská představení cirkusu Koruna. Kromě tygrů, slonů, lvounů, ledních medvědů, hrocha či nosorožce slibuje ano, také žirafu.

Z dalších zpráv a inzerátů, které se postupně víc a víc blíží k úplnému začátku století, stojí za zmínku ty o cirkusu Charles. Nabízel „exotický zvířecí soubor: 23 lvů, 10 tygrů vycvičených, stáda slonů, velbloudů" atd. atd., k nimž „druží se Margerite, žirafa na cestách". Vida, první žirafa, u níž známe jméno!

Při ponoru do století předchozího, devatenáctého, jsem již v archivech denního tisku na cirkusy s žirafami nenatrefil a v jednu chvíli jsem se začal obávat, že se nesetkám ani s žádnou žirafou. Pak jsem ale ve Světozoru z ledna 1880 narazil na reportáž z návštěvy Kaufmannova zvěřince, který se usídlil v Praze nad Václavským náměstím.

Pro Pražany byla žirafa „okoukaným" zvířetem

Zjevně šlo o zařízení, k němuž měli výhrady již současníci, včetně autora textu: „…všechna města, čelnější i menší nežli jest Praha, dávno mají své zoologické zahrady, které nezapáchají a nejsou mučírnami zvířatům, a nemusí sahati k ohni a síře a jiným lákadlům dryáčnickým…"

V Kaufmannově zvěřinci se vedle řady šelem, hrocha, slona, šimpanze či orangutana nacházela i žirafa. A ze zmínky, že „stojí zde sotva povšimnuta", můžeme opatrně usuzovat, že tehdy již byla pro Pražany známým, neřku-li „okoukaným" zvířetem.

Pátrání po ještě starší zprávě o žirafě na našem území jsem však musel věnovat dost úsilí. Až v Moravské orlici z 15. prosince 1874 jsem našel nenápadnou zprávičku: „Tyto dny utrpěl zvěřinec Kreutzbergův právě v Brně meškající velkou ztrátu zcepeněním té nejkrásnější žirafy, kteráž stála nynějšího majitele pana Kallenberga 3000 tolarů."

Zvěřinec utrpěl značnou ztrátu

Že by tedy první žirafa v českých zemích přinejmenším tedy první zdokumentovaná žirafa byla spojena s Brnem?

Horečně jsem se pustil do dalšího hledání a zastavil jsem se až u Národních listů z 16. ledna 1863. Nad zprávou, že „první chroust letošní chycen byl 14. ledna t. r. v zahradě p. Engelmayra", v nich stojí: „Znamenitý zvěřinec p. Kreutzbergův utrpěl značnou ztrátu, jelikož hned první den po jeho příchodu do Prahy pošla velmi krásná mladá žirafa. Bude vycpána a odevzdá se museu Pražskému."

Jsme tedy zpět v Praze, avšak o jednadevadesát let dříve, než přicestovala Lenka. Dál do minulosti, z jejíchž hlubin probleskává rok 1828, kdy snad měl Pražanům představit žirafu Holanďan van Aken, se v archívech novin bohužel už neprokoušu. Zkusím to tedy příště z druhé strany, počínaje vůbec první žirafou, kterou roku 46 př. n. l. nechal do Evropy dovézt sám veliký Gaius Julius Caesar.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha