My jsme mnohem, mnohem dál. Nejenom, že disponujeme znalostí technologie (ta je výsledkem průmyslové špionáže na Srí Lance), ale dokonce se nám už před časem podařilo vyrobit první vzorky. Příprava suroviny tehdy proběhla v laboratořích České zemědělské univerzity a konečné zpracování v Ruční papírně ve Velkých Losinách, jejíž tradice sahá až do 16. století.

Nyní jsme přistoupili k poloprovozní fázi. Trus do míchačky osobně vhazuje šéf našeho marketingu ing. Kahle a vodou ho zalévá dr. Vacek z ČZU. Ing. Kahle rovněž topí pod kotlem a dr. Vacek poloprovozní výrobu pečlivě dokumentuje. Vše samozřejmě probíhá v prostorách, které chrání bezpečnostní agentura.

Základní hmota pro výrobu papíru bude posléze ve speciálních barelech dopravena kurýrem do Velkých Losin, kde vyrobí další šarži sloního papíru made in Czech Republic.

Výhledově ovšem počítáme s tím, že by celý výrobní řetězec fungoval v zoo. Dokonce předpokládáme, že po splnění přísných bezpečnostních podmínek by se výroby papíru ze sloního trusu mohli účastnit i vybraní návštěvníci.

Je ovšem nutné vyřešit financování celého projektu a zajistit příslušné vybavení. Nyní například sháníme vyřazenou bubnovou leštičku na fotografie. Nemáte ji někdo na půdě?

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha