V současnosti zbývá na celém světě posledních pět zástupců tohoto poddruhu (nebo dokonce snad druhu) nosorožce. Jeden se nachází ve Dvoře Králové, jeden v San Diegu a tři v Ol Pejetě v Keni. A každým dnem jich může být méně.

Bohužel, o osudu severního bílého nosorožce je rozhodnuto. Snad se podaří zachovat pro budoucnost jeho genetický materiál, snad jeho mládě jednou porodí samice jižního poddruhu, ale přirozené rozmnožování zbývajících jedinců už nepřipadá v úvahu.

Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady.Posledním severním bílým nosorožcem, který se narodil, je tak samice Fatu, která dnes žije v africké Ol Pejetě. Byla tam převezena ze svého rodiště ve Dvoře Králové, odkud jsme její narození v červnu roku 2000 přenášeli živě na internet. Tehdy ještě přetrvávaly naděje, že se tito kriticky ohrožení nosorožci nejen budou rozmnožovat v lidské péči, ale že přežijí i v přírodě. Téměř nikdo si plně nepřipouštěl, že bychom mohli být svědky narození posledního severního bílého nosorožce.

Po necelých patnácti letech je vše jinak. A záznam na pomaloběžném videu, který jsme pořídili během přenosu, má najednou neocenitelnou hodnotu. Ano, originální videokazety jsem měl asi uložit do trezoru nebo něco podobného, jenže když se po nich začala pídit americká dokumentaristka, strnul jsem. Kde jen zůstaly? Celá léta jsem si na ně nevzpomněl; snad proto, že mi připomínaly ohromnou prohru…

Nakonec se je za pomoci mé asistentky přece jen podařilo najít. Měl bych se radovat, ale je mi smutno. Kdo ví, snad se severního bílého nosorožce podaří za pomoci vědy časem „oživit" mnoho jiných živočišných druhů však mizí bez toho, že by po nich zbyl třeba i jen podobný videozáznam. Je to nenapravitelná škoda - a prohra nás všech.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha