Ta jistota, že vše je vyřešeno!

Fajn. Nějaký podnikatel koupil v aukci šátek, který na místě jedné z vražd sebral policista a dal jej jako suvenýr manželce. Šátek pak šel 126 let z ruky do ruky, ale nikdo ho nevypral, a tak nyní mohla být provedena analýza DNA. Ta ukázala na haličského Žida Aarona Kosminskiho.

Hm. Až posléze a velmi potichu zaznělo několik velmi podstatných informací. Analýzy DNA dělal někdo, kdo s nimi nemá valné zkušenosti. Nezveřejnil svou metodiku. A experti na identifikace DNA konstatovali, že bylo nesmírně snadné dopustit se chyby, která mohla přinést zcela falešné výsledky.

close Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady. zoom_in Ale DNA přece nelže, prostitutky ve Whitechapelu rozparoval polský přistěhovalec, dozvěděli jsme se z titulků.

Podíval jsem se pod jednotlivé články, co bylo na dané téma zveřejněno dříve. Jack Rozparovač je výmyslem opilého novináře, tvrdí britský kriminalista (psalo se v září 2013).

Víme, kdo je skutečný Jack Rozparovač, tvrdí britští experti (psalo se v září 2012; vrahem měl být jakýsi Charles Cross).

Jack Rozparovač byl ve skutečnosti žena, tvrdí nová kniha (psalo se v květnu 2012).

A šlo by samozřejmě pokračovat hlouběji do minulosti. Je nicméně znát, že předchozí identifikace Jacka Rozparovače byly přijímány s menší mírou jistoty, alespoň pokud jde o pojetí titulků. „Tvrdí britský kriminalista", „tvrdí britští experti", „tvrdí nová kniha". Ale DNA je DNA, ta nelže. No, v CSI New York a Sběratelích kostí jistě ne.

Ale myslím, že ani tak Kosminski dlouho vinen nebude. Nejpozději za rok tu máme opět jiného pachatele.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha