Kvůli potomkům a příbuzným Taraka, Rani, Zamira… Zatím jsem je nikde neviděl; to však nemělo trvat dlouho.

Galta je už od nepaměti hinduistickým poutním místem. Bude to asi dáno (i) tím, že zde vyvěrá voda, což je ve vyprahlém Rádžastánu jev rovný bezmála zázraku. Zdejší prameny napájejí posvátné vodní nádrže, jež se nacházejí výše, nad nejvznosnějšími chrámovými budovami - a cestou k nim už nejde minout skupinky makaků rhesus, kteří nejenže neodmyslitelně patří k chrámu Galta, ale také ho proslavili.

Makaci žijící v chrámu se stali hlavními hrdiny televizní série Monkey Thieves neboli Opičí zloději. V jejich příbězích se snoubila akčnost hollywoodských trháků s osudovostí antických tragédií, a dvě řady Monkey Thieves tak zaznamenaly veliký úspěch. Vysílaly se snad po celém světě a z Taraka či Zamira udělaly v jistém smyslu globální celebrity.

close Pohledem Miroslava Bobka, ředitele pražské zoologické zahrady. zoom_in Ale co si budeme povídat, celebrita necelebrita, i kdyby kterýkoli z hrdinů Monkey Thieves byl nakrásně přímo před vámi, nepoznáte ho. Ostatně, pro arašídy a další dobroty, které jsou v chrámu na prodej, si přicházejí hlavně mláďata. Ale přesto: Nebyl ten maličký makak, který tak šikovně pil z kapajícího kohoutku, Tarakovo vnouče? Nebo jsem potomky televizních hrdinů krmil už cestou k posvátným nádržím?

Počet makaků je v rozsáhlém chrámovém areálu značný, ale i když úplně nevěřím tvrzení místního průvodce, že jsou jich dva tisíce, na mnoho set bych si určitě klidně vsadil. Současně však záleží na období a podmínkách; ostatně i Monkey Thieves se odehrávají také v nedalekém Džajpúru.

Makaci mají v chrámu Galta posvátný status a mohou si dovolit opravdu hodně. A tak nejenže občas někomu skočí na rameno, ale také nezřízeně kradou. A ještě jako by se tím chtěli zlomyslně pochlubit. Na žiletkovém drátu, který brání poutníkům vrhat se do nádrže z příliš velké výšky, tak visí desítky a desítky kusů oblečení. Včetně mnoha podprsenek, které makaci ukradli poutnicím převlékajícím se před posvátnou koupelí - a pak je zde pohodili. Zkrátka opičí zloději.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha