„Přesun konání ohňostroje z tradiční Letné na plovoucí pontony na Vltavě je vrcholem arogance a bezohlednosti. Škoda, že takovým hloupým aktem mají vrcholit zrovna oslavy naší státnosti,“ tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Vltava je v této době plná vodních ptáků. V letu méně obratné druhy, jako jsou labutě a kachny, nemají podle něj moc šancí na záchranu, pokud budou ve tmě touto pyromuzikální show vyrušeny.

„Od 1. ledna 2013, kdy ohňostrojem vyplašení a nárazem do trolejí zkrvavení ptáci padali přímo mezi diváky, se ohňostroje přesunuly z bezprostřední blízkosti Vltavy na okolní kopce. Nyní se však bude střílet opět na Vltavě! Je vůbec ohňostroj povolený?“ ptá se Stýblo.

Foťte a dokumentujte

Podivuje se, jak mohli úředníci pražského magistrátu dopustit konání ohňostroje opět v místech, kde se shromažďují vodní ptáci. Copak se nepoučili v lednu 2013? Nebo na ně byl činěn nátlak podobně jako při konání ohňostroje na Vltavě u příležitosti návštěvy čínského prezidenta?

„Úředníci a zjevně i politici potřebují osvěžit paměť. Ochránci přírody proto vyzývají veřejnost, aby co nejlépe zdokumentovala následky pražského ohňostroje. Všímejte si, co dělají ptáci během ohňostroje, foťte mrtvé ptáky v okolí ohňostroje, ke zraněným volejte pražskou záchrannou stanici na telefonní číslo 773 772 771. Čím více důkazů o tom, že ohňostroje škodí, budeme mít, tím větší existuje šance, že je úředníci (nejen v Praze) začnou regulovat,“ uzavírá Stýblo.