Nadechneme se pro nové, zapomínaje na svou káru, kterou máme naloženou už 40, 60 možná i 100 let, je s námi pevně spojena a je v ní všechno možné, haraburdí i krásně vybroušené brilianty, růže i pelyněk a i my sami. Přemáhaje zemskou tíhu, táhneme ji vpřed.

Ale není začátku bez minulosti, vše povstává z něčeho. Nové začátky vyrůstají z odkazu minulých generací. Vždyť i to slovo, které prý bylo na počátku, bylo u Boha, ergo Bůh byl před ním.

Není to v šálení pomíjivých záblesků bublinek šampaňského. Je to „jen" pokračování prožitého v překonání chvil beznaděje z nových trápení, která nás čekají. Nová setkání s těmi, o kterých jsme ještě včera neměli ani tušení.

Rok je pryč a s ním odešli i ti, kteří představují jednu generaci Pavel Landovský, Petr Hapka, Petr Skoumal, Přemek Podlaha. Nezapomínáme, ještě dlouho nám budou dělat radost.

Byl to i rok Novosvětské, Česká filharmonie rozplakala Carnegie Hall. Nejpomalejším largem nechala dodýchnout každou frázi, aby každý tón měl šanci dosáhnout až do nejzazšího koutu sálu.

Nejšťastnější štědrovečerní setkání

Znovu byl připomenut epochální význam skladby pro Ameriku před 120 lety i při přistání kosmické lodi na měsíci o 75 let později. Nová éra, nový rok, nové naděje.

Mnoho dalších nádherných okamžiků jsem prožil v minulém roce, z nich bylo nejšťastnější štědrovečerní setkání s manželi Š, kteří se tři měsíce neviděli. Ona na vozíčku po těžké operaci v nemocnici, on, nevidomý, v pečovatelském domově.

Odvezl jsem pana Š. za jeho manželkou do nemocnice. Věnoval jsem jim dvě hodiny svého času a dostal jsem dar v podobě nezměrného lidského štěstí.

Není na světě štěstí bez bolesti

Máme strach, jestli nový rok zvládneme? Bojíme se bolesti, ztráta blízkých? Ale když si budeme pomáhat navzájem, zvládneme i to. Není na světě štěstí bez bolesti.

Jednou budeme dál i se vším, již prožitým, které obohatíme o další růže a pelyněk. Poznáme netušené věci nekonečně pestrobarevného světa. Poznáme nové lidi, kteří nás potřebují.

Víme to? Zkusme je najít a pomoci jim. Nepromarněme svůj čas. Získáme radost, nový smysl svého bytí.

Jan Lormanředitel sdružení Život 90 a manažer sekce aktivních seniorů