Není v tom sama, stejný jev lze vypozorovat i u zelených. Centrum Prahy tak zůstává věrné stranám spojeným s osobností Václava Havla. Jedni sympatizují s Karlem Schwarzenbergem, jiní se zelnými tématy. Pozice TOP 09 zde ale zdaleka není tak pevná, jako bylo kdysi postavení ODS. V centru je zakořeněná, dál ovšem slábne.

Poznatek č. 2? ODS se dál propadá. Proti sněmovním volbám loni na podzim ztratila i v Praze další 3,5 procenta. A slabá volební účast v tomto případě ODS ještě spíše pomohla právě ODS měla vždy spolu s komunisty nejpevnější voličské jádro. ODS měla letos také celkem povedenou, srozumitelnou kampaň, s jasným sdělením: „Pro korunu. Proti euru." V podání občanských demokratů to ale vypadá, že pozdě bycha honiti: uvěřitelnějšími euroskeptiky se už totiž pro mnohé voliče stali Svobodní, kteří také v několika městských částech ODS porazili.

Další poznatek? V Praze je třeba vážně počítat i s hnutím ANO. A pokud Andrej Babiš prosadí elektronické volby, tak i s Piráty. Sociálním demokratům v metropoli chybí lídr i téma a budou mít velký problém je do komunálních voleb najít. A problém budou mít i zelení: Ondřej Liška sice vyvodil osobní zodpovědnost a v pozici šéfa strany skončil. Minimálně před komunálními volbami to ale nebyl nejlepší krok. Pořád šlo totiž o zavedeného lídra, v Praze s ním, třebaže je Brňák, zelení na podzim mohli dosáhnout díky pravidlu o jednom volebním obvodu rekordního výsledku. Ale hledat budou skoro všichni.