Že naproti Petřínu, rozhledně z konce 19. století, bude stát postmoderní rozhledna začátku 21. století. Budou se v ní číst knihy. A nebo si budete moci z ní vyrazit přečíst knihu do přilehlého parku. Na rozdíl od Klementina, odkud si můžete vyrazit s knihou leda k silnici nebo mezi matrjošky a turisty. Letná byla pro chobotnici jako dělaná. Ostatně, pan Kaplický ji pro ni tvořil.

A teď je tu Praha 8 i s ctěnou paní vdovou. Blob zmenší, takže spíš než oko nad Prahou máme oko v Praze. Pro jistotu ho z kopce přesunou na rovinu, do míst, kde kromě řadové obytné zástavby nic moc nevidíte. K čemu to bude, se zatím příliš neví, ale určitě to bude „pro lidi". Aby ne, lidi staví hlavně pro lidi.

Ale vzít osobitý projekt člověka přemýšlejícího nad daným místem jako rodinný dům na klíč a naroubovat ho na libovolný volný plac? Ano, takhle se dnes o veřejném prostoru běžně přemýšlí. Všechno patří všude. Když nemáte kopec, dejte to na rovinu. Když je to moc vysoké, tak to zmenšete. Autor může měnit slova, postavy i celou hru. Ale proč zrovna na komedii?

Čtěte také: Úvahy, že by Kaplického blob mohl stát na Rohanském ostrově, opět ožívají