Z toho aby byl člověk jelen a můžeme si za to sami agresívní průmysl podle mého dávno změnil i přírodu. Chytré hlavy ale tvrdí, že zatím nejlepší meteorolog je krtek.Respektive jeho chování. Když se údajně ve sněhu objeví krtince, ten malý padouch čeká oblevu a rychle hloubí další chodbičky, aby odvedl vodu z tajícího sněhu mimo jeho každodenní pohodlí. Třeba na tom něco je.

Mám s krtkem ale vlastní zkušenosti a chalupáři mi jistě dají za pravdu. Pominu letní dny, kdy nález krtince nikoho nepřekvapí. Mám chalupu na Vysočině a tam není o sníh ani mrazy příliš velká nouze. Zahradu mám po dobu své zimní nepřítomnosti od krtka zrytou, jako by do vsi přes můj pozemek zaváděli novou kanalizaci.Vím to dobře, občasná kontrola, a že vždy byla v době třeskutých mrazů, mi přítomnost té malé bestie v podobě krtinců vždy prozradila. Do oblevy bylo vždy daleko, tak ať mi někdo vysvětlí, proč zrovna ten „můj" neúnavný makáč tvoří jednu haldu hlíny vedle druhé. Jestli je to v lednu, nebo únoru, je mu úplně jedno. Nad hlavou má sněhovou bouři a přesto hrabe. Mně pak v hlavě taky. Zahrada do jara pak vypadá jako nově založený hřbitov.

Kdysi mi jeden světák nutil teorii, že příchod velké zimy poznají hlavně kardiaci a revmatici. Změna ročního období je prý na jejich zdraví patrná. Nic objevného neřekl, na změnu počasí totiž reagujeme bez rozdílu všichni. Jen si to my, zatím bez zdravotních potíží, bezprostředně neuvědomujeme. Na změnu ročního období kromě tažného ptactva nereaguje nikdo. S trochou postesku přece jen někdo ano. Byl to ten světák, který věděl vždycky všechno. Jenom jedno určitě nikoliv že s příchodem jara už nebude mezi živými. A to tenkrát zima byla povětšinou na blátě.