Před několika dny zveřejnilo rakovnické gymnázium na svých facebookových stránkách fotografie z maturitního plesu, který se uskutečnil v druhé půlce června. Některé školy maturitní plesy v době zimního lockdownu vzdaly. Gympl ovšem využil možnosti, kterou nabídlo Kulturní centrum, a maturanti se s rodinnými příslušníky a kamarády sešli na Tyršově koupališti.

A nutno podotknout, což je patrné i z fotografií, že ples se odehrával v notně uvolněné atmosféře a maturanti si ho s ostatními opravdu užili.

Není se čemu divit. Měsíce, kdy byli studenti uzavřeni ve svých domovech a vzájemný styk byl prakticky nemožný, byly opravdu dlouhé. Vyvstává otázka, zda se z letních maturitních plesů nestane novodobý trend.

Epidemie jen tak nevymizí a dá se předpokládat, že v zimním období zase dojde minimálně k určitým omezením. A i kdyby mohly být plesy na začátku příštího roku uskutečněny, je dost pravděpodobné, že by byly povinné roušky či respirátory.

Toto nařízení na přelomu jara a léta, obzvlášť ve venkovním prostředí prakticky nehrozí. Navíc je příjemné počasí, účastníci po skončení plesu nebo při cigaretové pauze nemusí mrznout venku před kulturním centrem nabaleni několika vrstvami oblečení. Maturanti už budou mít po zkoušce z dospělosti, takže budou o to více uvolněni a budou mít co slavit. I venkovní večerní prostředí Tyršova koupaliště má svoje nezaměnitelné kouzlo, přesto se najdou i určité zápory, jako horší dostupnost a především možné stížnosti na rušení nočního klidu.

Je dost možné, že se maturanti v příštím školním roce vrátí k mnohaleté tradici, přesto mám takové tušení, že by se mohl rodit nový trend.