Již první den testování poodhalil téměř nulovou pozitivitu. Z 1,5 milionů testovaných žáků byly zachyceny pouze desítky případů. Navíc většina z nich nebyla PCR testy potvrzena.

Raději nevědět, kolik stál jeden zachycený a potvrzený případ milionů korun. Nutno podotknout, že pozitivní neznamená nemocný. Jak by ale řekli naši vládní činitelé – prevence především.

Smutný pohled naskýtaly některé fotografie z novostrašecké základní školy, kde velká část prvňáčků měla i při zahájení na obličeji roušku, někde dokonce celá třída.

Středočeský kraj a především Praha jsou v těchto ohledech velmi striktní. Třeba na Rakovnicku povinnost nošení roušek dodržuje v obchodech více než 95 procent lidí.

Jen hrstka proti tomuto nařízení nějakým způsobem bojuje. V případě neobsloužení dotyční kontaktují mluvčí obchodních řetězců a ve většině případů dochází z jejich strany k omluvě a slibu nápravy. V očích široké veřejnosti jsou ovšem za podivíny.

Zajímavé je přitom srovnání třeba s Českým Krumlovem. V létě tam míří davy turistů a ve vnitřních prostorách nenosí roušku či respirátor ani čtvrtina lidí, dokonce ani v MHD. V celém Českokrumlovsku přitom bylo na začátku září zaznamenáno pouze 12 aktivních případů.

Povinnost nošení roušek ovšem jen tak nezmizí, i když od ní některé okolní státy, nutno říci logicky a správně, upustily. V Rakousku také kromě očkování stačí doklad o bezinfekčnosti, našim politikům se ale ani tato možnost nezamlouvá.

Hned na začátku září deklaroval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že se roušky uberou jen v případě 75 procentní naočkovanosti. Původně sice stačilo 70 procent, ale je tady přece mutace delta. A pokud lidé nebudou poslouchat, tak si roušky zkrátka dalších pár měsíců užijí. Koneckonců, ještě je pořád v záloze povinné očkování.