V prvním pořadu lídr hnutí ukázal, že si ze sebe dokáže udělat srandu, v dostizích zas legendární žokej zalitoval svého pádu, ale vyjádřil víru aspoň v to, že dobře dopadnou volby: vyhrát by měl Andrej Babiš, který „by měl vyřešit ten bordel v zemi."Byl to možná detail, ale do marketingově zvládnuté kampaně, ve které lídr ANO rozdával koláčky nebo Jardovi Jágrovi griloval kuře, zapadající naprosto příhodně.

Andrej Babiš s americkou agenturou PSB, která v letech 2006 až 2010 radila i Jiřímu Paroubkovi, předvedli ukázkovou kampaň.

Výsledek je možná lepší, než sám Babiš čekal, takže úspěšný podnikatel musel krátce po volbách opravovat svoje slova o tom, s kým vším by do vlády nešel. Spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL je celkem nasnadě. Analytici hnutí ANO si ostatně hned spočítali, že jejich program se z 61 procent protíná se sociálně demokratickým, otázka tedy teď je, zda impulzivní muž, zvyklý na to, že byznys se dělá „podáním ruky", vydrží maraton koaličních vyjednávání, kompromisů a zákulisních her. Zda se koalice skutečně zrodí, půjde o vládu klasickou, menšinovou nebo to nedopadne vůbec a další měsíce se bude pozornost upínat na kabinet postavený prezidentem Milošem Zemanem.

Ten musel sice ve volbách se Zemanovci strávit překvapivě drtivou prohru, povolební situace, kdy je k sestavení většinového kabinetu potřeba shoda minimálně tří stran, a zásah do dění v ČSSD, kde se Miloš Zeman přidal k hlasitým kritikům předsedy Bohuslava Sobotky, však ukazuje, že prezident vedlejší roli v současném dění hrát nehodlá.

A nutno říct, že rozklížená sociální demokracie mu v tom nahrává. Ve chvíli, kdy předsednictvo strany den po nijak výrazně, ale přesto vítězných volbách vyzve svého šéfa k rezignaci, by to nebyl politický matador Miloš Zeman, kdyby si nepřisadil. O tom, že se Sobotkou se nemusí, se spekuluje už od prezidentské volby před deseti lety.

Rozum však zůstává stát nad počínáním Michala Haška, který má možná nakročeno Sobotku v čele strany vystřídat. Jeho výpad den po volbách až příliš nápadně připomíná biblického Jidáše a pomyslný nůž do zad. Byl to útok natolik překvapivý, že způsobil nevídané: patnáct set lidí v pravicové Praze včera přišlo na Hradčanské náměstí demonstrovat za „levičáka a Brňáka" Bohuslava Sobotku. Na první pohled necharizmatickému Sobotkovi, kterému je vyčítáno, že nedokáže strhnout, se tak dostalo podobné podpory jako Václavu Klausovi na podzim 1997, když ho k rezignaci vyzvali Ivan Pilip s Janem Rumlem.

V zájmu všech by teď ale mělo být, aby se hlavně co nejdřív domluvili. Jinak těch výprasků pro tradiční strany a překvapení v podobě Andreje Babiše či Tomia Okamury bude napříště ještě víc. A Josef Váňa už k tomu může být klidně v důchodu.