První dvě místa pro „antibabišovské“ koalice v metropoli nejsou překvapením. Je jím ale rozdíl mezi ziskem vítězného uskupení Spolu (40 procent) a druhé koalice Pirátů a Starostů (22,6 procenta). Snaha o diskreditaci Pirátů za pomoci dezinformací ze strany hnutí ANO je prokazatelným faktem.

Stačí se podívat na billboard zobrazující dav mladých lidí anarchistického vzezření, kteří prý chtějí (mimo jiné výstřednosti) rozdat migrantům české chaty a chalupy. A Babiše prezentuje jako někoho, kdo nás před tímto vyfabulovaným nápadem politické konkurence (Pirátů) ochrání.

Volební štáb vítězů voleb koalice Spolu v hotelu v centru Prahy.
Volby 2021: Koalice Spolu získala Prahu "o parník"

Bez ohledu na účinnost této protipirátské kampaně je evidentní, že se zdaleka nejpočetnější skupina pražských voličů přiklonila buď hodnotově anebo pragmaticky k bloku, který je spíše konzervativní a pravicový. Středolevicový městský liberál tak v Praze nejspíš stále je, na rozdíl od západní Evropy, menšinovým „druhem“.

Debakl Pirátů, sociálních demokratů, ale také Zelených (v Praze méně než 1 procento) vzbuzuje smutek a obavy i u řady lidí, kteří mají jinak z celkového výsledku voleb (vyšachování ANO, SPD, KSČM a všech ostatních nacionalistických stran) velkou radost.

Volby v břevnovské škole J. A. Komenského.
Pražské volební unikáty: Najít lze baštu komunistů i místnost u letiště

„Oslabení Pirátů jako logických ‚nositelů‘ zelených témat je z hlediska této agendy problém,“ uvedl v rozhovoru pro Pražský deník sociolog a bývalý politik Ivan Gabal. „Teď je třeba nezapomenout na sociální smír a životní prostředí v naší zemi,“ poznamenal zase lídr hnutí Praha sobě a dosluhující poslanec zvolený za lidovce Jan Čižinský.

Bezmála dvě třetiny pražských voličů mají důvod k radosti z výsledku hlasování. Zároveň ale nemalá část z nich vnímá jako potíž nečekaně mocnou „renesanci“ ODS.