Byly to pro mnohé z náš těžké Vánoce. Bylo těžké se radovat, slavit v povznesené náladě. Bylo složité vytěsnit děsivou tragickou a rozumem nepochopitelnou realitu vražedné krvavé předehry Vánoc, která se odehrála přímo v srdci Česka.

Bydlím v Klánovicích, pár stovek metrů od míst, kde vrah zcela bez důvodu připravil o život mladého tatínka a jeho sotva narozené dítě. Jsem si vědom toho, že takto bez důvodu mohl zahynout kdokoli z nás, včetně mých nejbližších. A Filozofická fakulta, i tam mám přátele, tam jsem nedávno chodil na přednášky před složením dizertační zkoušky a kolem vedou často mé kroky. 

Možná nám ale tato hrůza dala víc pochopení pro lidi v zemích, kde jsou podobné hrůzy na každodenním pořádku. Válečné konflikty na Ukrajině a ve Svaté zemi, kam třeba počítat i Pásmo Gazy, se přes Vánoce ani náznakem nezpomalily. Ani náznakem se nepřiblížily svému konci.

Důvody jsou obrovsky rozdílné, na jedné straně je to vlastně těžko pochopitelná snaha už teď největšího státu světa okupovat další území, ovládnout sousední stát, dostat do područí Ukrajinu a Ukrajince. Izraelská válka je spravedlivou odvedou za nelidský, krvavý útok proti izraelským civilistům. Za vraždění sotva dospělých na hudebním festivalu, znásilňování, únos žen a dětí.

Zatímco ruská agrese nemá a nesmí mít omluvu, Izrael má a musí mít naši podporu ve snaze zlikvidovat teroristy z Hamásu a nastolit bezpečí pro své občany. Ale nemůže mít plnou podporu toho, že při tom umírá tolik zcela nevinných palestinských civilistů.

Případ tří zastřelených izraelských rukojmí s bílou vlajkou je v tom velmi varující.

Ve Svaté zemi, v Betlémě, kde se narodil Syn Boží, letos Vánoce nebyly. Válečné vraždění je příliš blízko. Mezi oběťmi jsou i křesťané ve Svaté zemi. Přízrak válečného zabíjení a vraždění je příliš blízko. A poslední dny byly v Gaze pro tamní civilisty jedny z nejhorších.

Nebudu končit výzvou k míru, který by byl kapitulací před teroristy z Kremlu a Hamásu. Ale prosbou, abychom se každý z nás pokusili pomoci těm, kteří si pomoc zasluhují. Obětem kolem nás, na Ukrajině, ve Svaté zemi.