Třeba na Rakovnicku kromě Rakovníka a Nového Strašecí, kde se schází stovky lidí, rozsvícení vánočního stromku zrušily i menší obce, a to i přesto, že se jednalo o mnohem komornější události pro několik desítek občanů. Přitom takovéto akce jsou zatím povoleny. Důvod zrušení na obecních webových stránkách zněl ovšem jasně: Zhoršená epidemiologická situace.

Byly i světlé výjimky, které se nebály a alespoň malý kulturní program související s rozsvícením vánočního stromku uspořádaly. Chtěly zkrátka lidem dopřát vánoční atmosféru.

„Akci jsme rušit nechtěli. Na přítomnost viru si musíme zvyknout a pokud je někdo nemocný, věřím, že je dostatečně zodpovědný, aby zůstal doma,“ pronesla starostka Mšeckých Žehrovic Romana Metelková.

Také ředitelka rakovnické knihovny Milena Křikavová se nechce smířit s tím, že by letos Rakovničané přišli o Adventní svícení, které se uskutečnilo i vloni. Skupina Hradní duo tehdy hrála přítomným z okna dětského oddělení knihovny a lidé byli nadšení, že alespoň někdo se snaží přenést mezi lidi pohodu.

Lidé se promoří ve školách, zaměstnání či při návštěvách nesrovnatelně více. Je samozřejmě na každém, jak se k současné situaci postaví, má určitou zodpovědnost. Pro spoustu lidí bylo nesmyslné již vládní nařízení o rušení adventních trhů. Však se proti tomu některá města postavila. A pak jsou tu v kontrastu ti, kteří zruší malou lokální, navíc venkovní akci, kde se sejde čtyřicet lidí, což je poněkud alibistické.

Už tak jsme jako společnost až propastně rozděleni, prožíváme mnoho stresu, negativní energie se stupňuje. Pár koled u stromečku by náladu alespoň trochu pozvedlo a nijak neuškodilo.