Důležitým rituálem v prosinci je pro mě kromě oslavy Zimního slunovratu vždy právě nakupování. Povýšit nákupy na osobní vánoční tradici může znít napohled děsivě, ale tak to cítím. Když nakupuji, vždycky se zkouším vnitřně naladit na člověka, kterému právě vybírám dárek. Malou drobnost jsem schopný vybírat třeba hodinu nebo i dvě, ale není to ztracený čas, protože to dělám pro toho druhého.

Nakupování je jedna z takových těch „malých věcí" v životě. A malé věci jsou, říká se, často právě věcmi velkými. K vědomému a opravdovému výběru vánočních dárků musíme znát své blízké, být k nim skutečně, a ne jen napohled, vnímaví, znát jejich skutečné zájmy, přání, vědět a cítit, co právě jim udělá radost. Naslouchat jim. Nejen o Vánocích. Svátkem je vlastně každý náš den.

Jak nakupovat příjemně?

Nakupování dárků, pokud je to možné, nenechávejme na poslední chvíli. Přecpané obchody více než cokoli jiného jen stresují a máme pak větší sklon nakupovat ve spěchu a bez přemýšlení, takže se naše „vědomé nakupování" spíše jen mine účinkem. Ideální je nechat si na nákup dárků aspoň několik týdnů času.

Pokud nakupujete dárky na internetu, doporučujeme dobře si pročíst obchodní podmínky. Zjistěte si též dodací lhůtu. Počítejte i s tím, že dárek by mohl přijít poškozený, a tak si raději ponechte dostatečný čas na vyřízení možné reklamace.

Jestliže váháte, co koupit, a není inspirace, můžete vsadit třeba na poukázky na víkendový nebo wellness pobyt, ty obvykle nezklamou.

Přeji Vám dobrou ruku při výběru dárků Vašim blízkým a nákupy bez stresu, ale naopak s radostí.

Jan Kratochvíl