Psal jsem posledně o festivalech, na kterých mám hrát. Ten v Českém Krumlově byl tradičně hezkým zážitkem - zahrát si na tak kouzelném místě. Ale ještě úžasnějším zážitkem byl koncert na Broumovsku, přesněji v Martínkovicích. Tam jsme jeli s triem (Trio Martinů).

A po příjezdu do malé vesnice, kde jsme chvilku hledali i místo koncertu, jsme začali pochybovat, jestli na takovou „akci“ vůbec někdo přijde. Našli jsme krásný kostel na kopci, kde se vše pilně chystalo. A jaké bylo překvapení, když pak na koncert přišlo skoro 300 lidí! Nádherný pocit, skvělá inspirace, atmosféra, jakou člověk kolikrát nezažije ani ve velkých „prestižních“ sálech.

A z těch prázdninových zážitků? Několik pěkných míst v naší zemi, kde je stále co poznávat, a pak jedno neuvěřitelné místo v Chorvatsku, kde se mimo jiné koná také jeden velký letní festival. Tím místem je Dubrovnik a já měl možnost na tamním festivalu hrát před šesti lety s houslistou Shlomo Mintzem. Neměl jsem tehdy však čas prohlédnout si pořádně město ani okolí. A vzpomínám si, že jsem celý zájezd absolvoval s horečkou. A tak jsem letos využil pár volných dní a navštívil svého kolegu a kamaráda ze Zagrebu, který má v Dubrovniku letní domek.

Dubrovnik je skutečně magické místo - krásné opevněné staré město, malý přístav, malebné ostrovy v okolí, čisté průzračné moře… A v pořádném horku se můžete zchladit skvělou zmrzlinou. Ale ani při té zmrzlině nebo při sklence dobrého vína se nemusí zahálet. Zmíněný kolega je vynikající houslista, a tak jsme vymýšleli program koncertu, který bychom navrhli řediteli festivalu, abychom se mohli příští rok v Dubrovniku sejít pro změnu při práci…

Začátek nové koncertní sezóny

Ale je tady září a s ním i začátek nové koncertní sezóny. Rozbíhají se abonentní cykly orchestrů, pravidelné koncerty mnoha pořadatelů ve velkých i malých městech, ale také ještě nějaké festivaly. Jedním z největších v našem hlavním městě je Dvořákova Praha. Tento festival si získal za pár let své existence opravdu velké renomé, a to i v zahraničí.

Období trvání festivalu je spjato se dnem výročí narození Antonína Dvořáka - 8. září. A o Dvořákovi se samozřejmě budou i v dalším školním roce učit žáci ve školách. Jsou jména v české historii, která budou chloubou našeho národa už navždy. Já osobně se těším kromě jiných i na další Dvořákovy skladby, které se budu učit, ale které budu učit i své studenty na Hudební škole a gymnáziu nebo nově i na Pražské konzervatoři.

Přeji vám, abyste si uchovali to letní sluníčko po celý další školní rok. A pokud se vám někde ztratí, vydejte se na nějaký koncert. V hudbě tu úžasnou energii najdete vždy…

Petr Jiříkovský, dirigent, klavírista a též pedagog