Jako velkou výhodu vidí mnoho lidí ze středních Čech právě bydlení na dosah metropole, ale zároveň v menším městě či vesnici. Středočech se nemusí trvale asimilovat na ruch ani prostředí velkoměsta. Všechny požitky i potřeby jsou v dosahu hodiny cesty autem.

Jenže limitem může být právě doprava. Ze středočeských měst se dá do Prahy dojet vlakem či autobusem většinou také do hodiny. Obyvatelé obcí už to však mají složitější. Ne každý má řidičský průkaz nebo si může dovolit vlastní auto. A pak se i blízké město stává destinací, kam se člověk dostane jen jednou za dvě hodiny a za dvojnásobně dlouhou dobu, než by trvala cesta vlastním vozem. Problémem je hlavně špatná návaznost spojů. Dobrou zprávou je, že se Středočeský kraj i Praha chystají tento problém vylepšit. Škoda jen, že už se tak nestalo dřív.

Přesto by většina Středočechů neměnila. Navíc v obcích blíže hlavnímu městu je mnoho těch, kteří si život v metropoli vyzkoušeli, ale pro usazení volí přeci jen lokalitu, kde se sice o dostupnost velkého města neochudí, ale získají i výhody ať už v podobě zdravějšího životního prostředí, klidu, soukromí, nebo třeba bližšího kontaktu se sousedy. Prolínání Středočechů a Pražanů je velmi hojné jak v Praze, tak ve Středočeském kraji. Ti, kteří studují, se často stěhují alespoň přechodně do Prahy. A protože je v Praze více pracovních příležitostí, po škole může být praktické zůstat aspoň na chvíli.

Výhodou, kterou mají obyvatelé středních Čech, je, že když se do Prahy přestěhují, nepřicházejí o vazby, přátele i dostupný kontakt se svým domovem. Obyvatelé všech ostatních krajů musí při stěhování či dojíždění za prací do hlavního města plného možností obětovat mnohem více. Je to ale relativní, každý vnímá vzdálenosti jinak a jinak je dokáže překonávat.

Jisté však je, že nelze paušálně tvrdit, že všichni Středočeši se mají dobře nebo špatně. Rozdíly jsou v rámci kraje, okresu, města i vesnice. Platy v regionu sice nejsou špatné, ale stále zůstávají pod republikovým průměrem. Téměř jisté ale je, že kvalita života Středočechů hluboko pod republikovým průměrem není.