Jenomže mnohdy si za to okradení mohou sami. Historie policejních záznamů to jen dokládá - například případ zoufalé stařenky, které zloděj na hřbitově v nestřežené chvilce ukradl téměř tři sta tisíc korun! Peníze měla vždy při sobě a kde jinde než v ošuntělé kabelce. Prý své celoživotní úspory takto ochraňovala, aby je zloděj v době její nepřítomnosti doma nenašel. Stačilo pak pověsit naditou kabelku na větev keře a minutu nedávat pozor.

Zloděj se divil a radoval zároveň, stařenka se divila ještě víc a v notném šoku ji odvezla záchranka. Tento konec banálního příběhu, jak policisté říkají, množený jak přes kopírák, dopadl dobře. Pro stařenku samozřejmě. Zloděje policie totiž rychle dopadla i díky okradené babičce, která byla hodně všímavá. Nestačil utratit ani korunu.

Jiní takové štěstí nemají - z aut se ztrácejí cennosti a zloději navíc při vloupání do nich nadělají další škodu. Ano, na hřbitově vždy smutno bude. Nepochybně i o nadcházejících velikonocích. Lidé jsou nepoučitelní. To je opět rčení policie. Kolovrátek příběhů s pramalým procentem šťastných konců. Zloději to vědí, jinak by neřádili. Na hřbitově ale obyčejného chmatáka nepoznáte. Splývají s okolím, jak kapka vody v louži u chodníku.

Letošní svátky jara samozřejmě opět přivedou truchlící pozůstalé na hřbitovy. Je takzvaně dlouhý víkend, čas vzácného volna mnohé rodiny využijí právě k výjezdům za zesnulými. Vracet se domů by se měli už s úsměvem. Smutný a naštvaný by měl být zloděj, když mu kvůli ostražitosti jiných pšenka nekvetla.

Čtěte také: Pražané, pozor! Na Velikonoce se na hřbitovy chystají i zloději