Boj proti kapitalismu je v módě. Zatím ne se srpem a kladivem v ruce. Spíš s květinou a písní na rtech. Současný světový řád přeci plodí nerovnosti. Bohatí bohatnou a chudí zůstávají chudí. Země Západu nevědí co s přebytky, Jih hladoví. Boháči dál plundrují zdroje a ničí životní prostředí. Zisk je jim milejší než budoucnost planety. Pokud nezničíme kapitalismus, všichni se tu tedy dřív nebo později usmažíme.

Úvaha je to elegantní, ale od základu chybná. Současný kapitalismus nejenže přináší boháčům bohatství. I dříve chudé země nevídaně bohatnou. Za hladomory nemůže nedostatek potravin natož pak cynismus Západu, ale války místních pohlavárů. Nikdy v dějinách neměli talentovaní a pracovití jednotlivci takovou šanci proskakovat kamenné i skleněné stropy. Ekologické cíle západních vlád jsou hodně ambiciózní a podle všeho upřímně míněné.

Kapitalismus funguje dobře, ne však samočinně. Má tendenci se zadrhávat. Kostnatět. Blbnout. Potřebuje pohaněče, provokatéra, který mu bude dávat zlé otázky. Z tohoto hlediska pomáhají stávkující studenti rozvoji kapitalismu víc než orgie vánočních slev. Doufejme, že se nerozejdou, až si tady přečtou, komu slouží.