Aspiranta na šéfa vlády a „muže se zkušenostmi pouze z politiky" do 17. ledna pravděpodobně ještě notně potrápí. A těšit se mohou také další nešťastníci z nového koaličního týmu. Zda tlak vydrží, není tak docela jasné. Včerejší reakce některých z nich tomu spíše nenasvědčují.

„Podporujeme naše kandidáty na ministerská křesla a kandidáti dalších dvou koaličních stran jsou věcí těch stran, ne naší," uřekl se politicky nezkušený šéf nejmenší koaliční party, která se vždy cítila být jazýčkem na vahách. Na vahách, které lišák hodlá ještě řádně vyvést z rovnováhy. Dá se předpokládat, že třeba v případě ministerského kandidáta, absolventa plzeňských práv a nezvedeného účastníka někdejší „utajené" lánské schůzky si lišák vezme na paškál v první řadě.

A co bude chtít za podpis na jmenovacím dekretu? Co jiného, než své spolehlivé lidi ne jen na ministerstvu vnitra. Když už to nebudou ministři, tak alespoň náměstci se stěžejními pravomocemi.

A z toho plyne poučení, které nejvíce dotvrzuje stále nekončící existence samotné aktuální vlády. Chcete mít vliv na rozhodování v této zemi? Úspěch v parlamentních volbách není jedinou možností, jak toho docílit. Další variantou je mít vlivné přátele, nebo spíš vlivného přítele…