Přestože ještě před několika dny zřejmě titíž diskutující soptili nad zbabělostí útočníků, tehdy ještě zcela neznámých, nyní se takřka všichni semkli do jednotného šiku proti „totální americké zabedněnosti, nevzdělanosti a blbosti." Opět přišlo na přetřes ono známé klišé o hloupých Američanech, kteří si snad „ty útoky i zaslouží."

Háček je v tom, že k nedorozumění na americké straně došlo na sociálních sítích Twitter a Facebook. Zde nějaký idiot vypustil cosi ve smyslu „Češi pijí rádi pivo a zabíjejí atlety." Tento výplod se pak během několika málo hodin rozšířil takřka po celých USA a údajně podporován dokonce i některými celoplošnými televizními kanály zkalil vodu i v našem středoevropském rybníce.

Posíleni notnou dávkou spravedlivého hněvu se pak mnozí čeští diskutující začali, byť nenápadně a na úrovni pivní rétoriky, ztotožňovat s čečenskými úchylnými radikály, kteří se neštítili odpálit nálože na nejslavnějším městském maratonu světa. Jiní si pro změnu sypali popel na hlavu za to, že v minulosti haněli Kreml za tvrdý postup proti teroristům na Kavkaze. Ano, nikoliv proti civilistům, nýbrž proti teroristům! Aniž by si to uvědomili, klesli tak hluboko pod úroveň hlupáků na sociálních sítích v USA, pro které je vše na východ od Londýna jen divoký východ.