Pospíšil ze Spojených sil pro Prahu sice trval na tom, že primátorské ambice nemohou koalici rozložit. Zároveň ale jasně neřekl, na rozdíl od šéfa hnutí Praha sobě Jana Čižinského, že se nároku na primátora vzdává.

Celostátní předseda TOP 09 Pospíšil nepochybně o tu funkci velmi stojí. Pro jeho stranu je to možná poslední šance se zviditelnit a neskončit v bezvýznamnosti. Zároveň by nerad ztratil převahu v obnovené alianci s hnutím STAN, a proto nejspíš dobrovolně nepřenechá primátorský řetěz Haně Marvanové, která by mohla být v přetahované o primátorství jistým „kompromisem“.

Zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Na snímku Alexandra Udženija.
Čižinský útočí: ODS je napojená na kmotry. Udženija: Chaos v Praze je jeho vina

Kandidát Pirátů Zdeněk Hřib je v touze stát se „prvním mužem Prahy“ zatím neústupný. Vyhýbá se odpovědi na otázku, co by dělal, kdyby se Pospíšil o místo znovu a důrazně přihlásil, případně i s podporou od Čižinského v rukávu. V novém zastupitelstvu je pět přibližně stejně silných subjektů. Pořád platí, že když se tři dohodnou, zbývající dva „ostrouhají“.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dostal minulý týden možná překvapivé pozvání na schůzku od místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije. Podle ní se o možné pražské koalici v čele s primátorem Hřibem a doplněné o hnutí ANO nebavili. Máme jim věřit?

Kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib.
Boj o primátora Prahy vrcholí. Rostou šance pirátského kandidáta Hřiba