Nyní již uhlazená polemika kolem elektroměrů odstartovala začátkem minulého týdne po publikování parafrázovaného rozhovoru primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pro server Aktualne.cz. Hřib nevyloučil, že by Praha v budoucnu mohla po vzoru kanadského Vancouveru přistoupit ke speciálnímu zdanění bytů nevyužívaných k bydlení. Pospíšilova reakce byla nečekaně prudká – europoslanec a celostátní předseda TOP 09 vzkázal, že raději pražskou koalici položí, než by připustil zásah do soukromého majetku podle pirátského návrhu a „prosazování komunistického programu“.

Koaliční lídři Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu), Zdeněk Hřib (Piráti) a Jan Čižinský (Praha sobě) zažehnali krizi kvůli možnému zdanění prázdných bytů.
Krize zažehnána. Praha nebude „šmírovat“, majitele bytů čeká bonus

Tím měl Pospíšil na mysli právě zdanění „prázdných“ bytů, které navrhovali před pražskými volbami i místní komunisté. Toho si ovšem nevšiml zkušený a do všech úrovní rozkročený politik, ale redaktor Aktuálně.cz ve zmíněném rozhovoru s Hřibem. Skutečnost za politickými proklamacemi je zřejmě prostá – Pospíšil celé téma „nafoukl“ s vidinou, že mu dávka obligátního antikomunismu přinese potřebné hlasy v blížící se obhajobě křesla v europarlamentu. Zdeněk Hřib a Jan Čižinský (Praha sobě) raději ustoupili, než aby riskovali, že je Pospíšil v Praze vymění za opoziční ODS a ANO. Dosud bezproblémovým, až „sousedským“ vztahům mezi lídry koalice však tato přetahovaná určitě neprospěla.

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (vlevo), předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (uprostřed) a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský vystoupili 22. října 2018 v Praze na tiskové konferenci po společném programovém jednání.
Pospíšil: Pokud Piráti chtějí program KSČM, ať si najdou jiného partnera