Fialova vláda slíbila, že bude bojovat proti dezinformacím otravujícím občany této země. Prvním konkrétním krokem v proklamované válce je útok na tištěné noviny.

Pokud šílený nápad ministra financí na zdvojnásobení DPH na tištěné noviny projde, výsledkem může být rychlý zánik části tradičních deníků.

Roman Gallo
je šéfredaktor Deníku a Deník.cz

Nemusíte milovat Deník, Právo, MF Dnes nebo Hospodářky. Může vám připadat, že novináři někdy fandí jedné či druhé straně. Většina rozumných lidí se ale shodne, že zprávy vytvářené uvnitř profesionálních redakcí jsou bezpochyby důvěryhodnější a relevantnější než bezbřehé moře informací, polopravd, cílených lží a manipulací na sociálních sítích.

Vláda oznámila více než dvojnásobnou daň z přidané hodnoty pro noviny. Česko ji tak bude mít zdaleka nejvyšší v celé Evropské unii. Vydavatelé proti tomu protestují.
Vláda chce pro tisk nejvyšší DPH v EU. Fiala porušil slib, vydavatelé protestují

Není tajemstvím, že vydávání tištěných novin v roce 2023 není žádný zázračný byznys. Naopak. Vydavatelé zmenšují redakce, šetří, kde se dá, a prodané náklady novin se propadají. Nicméně stále jsou miliony čtenářů, kteří pravidelně berou do ruky staré papírové noviny. Věří jim. Čerpají z nich informace, kontext a někdy i zábavu.

Už příští rok ale může být všechno jinak. Vydavatelé balancující na hraně ekonomického přežití ránu ze Strakovy akademie neustojí. Zavřou krám. Pád části trhu zdraží provoz dalších hráčů a spustí se domino efekt.

Co slíbil premiér Fiala v debatě Deníku? Podívejte se:

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou
VIDEO: Sazby DPH na knihy či noviny se nezmění, řekl premiér Fiala v debatě

Je dobré si připomenout, že premiér Petr Fiala za poslední dva měsíce v debatách Deníku dvakrát slíbil, že DPH na tištěné noviny neporoste. Slib platí, řekl doslova. Ale to bylo před 27 dny. Dnes je všechno jinak.

A dezinformátoři, kteří žádnou DPH platit nemusí, se vysmějí novinářům: tuhle vládu mnozí z vás chtěli, tak si nestěžujte. Co naplat, že se snažíte o poctivou žurnalistiku…