K posouzení 355 návrhů, jež zaslali architekti z celého světa do soutěže, stačily porotě tři dny. Česká komora architektů, která se už obrátila na pařížskou centrálu Mezinárodního svazu architektů kvůli tomu, že zvítězil návrh, který porušil podmínky soutěže, jelikož umístil sklady knih pod zem, nyní zpochybňuje i způsob zasedání poroty.

„V soutěžích daleko menšího rozsahu je vždy posuzování dlouhodobější,“ tvrdí místopředseda komory Dalibor Borák. Například vybrat pět z 12 návrhů pro bratislavskou Inchebu trvalo porotcům osm hodin.

Tvorbě kvalitního řešení nové stavby obětuje podle Boráka ateliér obvykle stovky hodin a náklady na model, vizualizaci a všechny ostatní náležitosti se u návrhů knihovny mohly vyšplhat i přes čtvrt milionu korun.

Porotci tak, obrazně řečeno, měli v rukou výtvory, jejichž hodnota se blížila 90 milionům korun. „Průběh soutěže na Národní knihovnu je nebezpečným signálem, který by mohl odradit architekty od účasti v soutěžích, přestože zaručují nejefektivnější a nejčistší způsob získání nejlepšího návrhu,“ míní mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

„Porota se rozhodla tak, jak se rozhodla,“ řekl ředitel Národní knihovny a člen poroty Vlastimil Ježek. Způsob její práce byl podle něho postaven na samostudiu každého z porotců.

První kolo mělo různá podkola a kupříkladu do druhého nepostoupily návrhy, které nezaujaly žádného porotce. A tak to šlo v dalších podkolech, až se vybraly nejlepší nabídky podoby budoucího knižního stánku, které postoupily do druhého kola.

Šéf magistrátních památkářů a rovněž člen poroty Jan Kněžínek líčí výběr podobně. „Všechny návrhy byly vystaveny, všude byly projekty, malůvky a modýlky. Chodili jsme kolem a každý si říkal, co se mu líbí a nelíbí,“ sdělil Kněžínek. Po takové obchůzce se návrhy, které se nelíbily nikomu, vyřadily.

„A šli jsme znovu kolem. Nebyl to problém, moc se nediskutovalo. Pořád jsme chodili kolem, až jsme došli k těm osmi návrhům, které postoupily do druhého kola,“ přiblížil techniku výběru.

„Pokud někdo odevzdá práci v hodnotě statisíců s textem o desítkách stránek, tak rozhodovat podle toho, jak to vypadá zvenku, je více než zarážející,“ konstatoval místopředseda ČKA Borák.