Do Prahy nyní od UIA dorazilo vyjádření, že porotci nepochybili. MístopředsedaČKA Dalibor Borák to považuje za průběžnou zprávu z vyšetřování. „UIA se jenom formou dotazníků obrátila na mezinárodní porotce, zda porušili podmínky, a oni jim řekli, že neporušili,“ shrnul její obsah.

„Poděkovali jsme za informaci a napsali, že čekáme na jejich rozhodnutí a zdůvodnění. Předpokládal jsem, že udělají rozbor faktů, ale to zřejmě nechtějí,“ dodal Borák. Již po vyhlášení výsledků v březnu se hovořilo o tom, že UIA soutěž neshodí, protože na její regulérnost dohlížel její člen.

Pokud výsledek soutěže bude platit, začne se podle Boráka zkoumat, zda odpovídá našim právním předpisům. Někteří neúspěšní soutěžící se už v této souvislosti obrátili na antimonopolní úřad. Ten by měl posoudit, zda právní procedura při soutěži byla taková, aby se výsledek dal použít i pro veřejnou zakázku na projekt u nás. „Když to nepůjde, začne se od nuly, v opačném případě to půjde k soudu a může to celé trvat roky,“ soudí Borák.

Kaplický při soutěži nerespektoval zadání a umístil část depozitáře pod zem. Podle mnohých architektů se jeho návrh neměl dostat vůbec k posuzování a měl být vyřazen.

Otázkou také je, zda stát na stavbu knihovny má dostatek peněz. Podle posledních odhadů hovoří ředitel knihovny Vlastimil Ježek o 3,5 miliardy korun. Stát prý má na stavbu sotva dvě miliardy.