Mimozemské signály

Návrh připomíná sci-fi potvůrku, která se posunuje při zemi, občas někoho pohltí a zvětší svůj objem. Je dobře, že v nás neobvyklé tvary evokují různé pocity a představy. Na počátku bývá většinou rozruch, ale za pár let už bude zapomenuto, zda měl být národní konzervační fond knih uložen v podzemí, či nad ní. Budeme se hrdě hlásit k nové nadčasové stavbě, kterou možná rozeznají teleobjektivy mimozemšťanů a přistanou právě na Letné, a ne u pyramid či v Peru na územích Inků. Ale jak říká moje žena: „Hezké, ale denně bych na to koukat nechtěla.“

Tomáš Zezulka z Prahy 5

Lepší než mrakodrapy

Projekt by ozvláštnil Letnou a ničemu by nevadil. Přibyl by další turistický cíl. Na rozdíl od mrakodrapů na Pankráci na druhém konci Prahy by knihovna nehyzdila panorama. Některé moderní budovy, jako třeba Nová scéna Národního divadla, se mi nelíbí, ale tato si získala můj obdiv.

Jiřina Hrubanová

Česká chlouba

Nemusí se stále jen stavět prosklené krychle. Jsem pyšná na to, že návrh vytvořil Čech a díky za to.

Anna Kudličková

Závaznost výběru výherce

Podle vyjádření České komory architektů neměl projekt Jana Kaplického vůbec postoupit do dalších kol prestižní soutěže, natož celou soutěž vyhrát. Zase se ukázala typická česká povaha. Když prohraji, začnu hned pátrat po vítězových pochybeních. Na každém lze něco najít, když se chce. O projektu nicméně rozhodla mezinárodní porota. Měla k tomu jistě důvody, které by měly být pro ostatní závazné. Navrhovaný projekt je natolik výjimečný, že Čechy ve světě zviditelní nejen z hlediska netradičního architektonického pojetí, ale i pro unikátní archivační systém.

Jan Marek

Obohacená Letná

Od vzniku Tančícího domu je to po dlouhé době zajímavý návrh, který podporuji. Dle mého názoru nikterak nenarušuje okolí. Letenskou pláň naopak obohatí. Řešení podzemních částí pro archivaci je skvělé.

Miroslav Rondevald z Prahy 2

Konec sklobetonu

Návrh Národní knihovny se mi líbí. Myslím, že by se Praha mohla pyšnit takovou stavbou. Hnusných sklobetonových krabic zde máme již dost.

Tarant Josef z Prahy 7

Hodnota knih

Knihovna nezapadá do okolí. Ale co na tom záleží, když uvnitř jsou hodnoty, které přetrvají věky.

Marie Čelustková z Prahy 6

Směs sýru a hmyzu

Neznám autora vítězného projektu, nemám k němu tedy osobní vztah, ale to, co chce postavit, je něco hrozného. Jakási směs sýru ementálu z jedné strany a odporného brouka ze strany druhé. Vedle nádherného panoramatu Hradčan je to prostě pěst na oko. Jako zřícenina Tančícího domu.

Michael Nerad

Velké oko budoucnosti

Desing knihovny je více než skvělý, hlavně se mi líbí velké oko, které má být umístěno úplně nahoře a shlížet na Prahu. Je to vynikající projekt. Zasloužil by nejedno ocenění. To, že by nová budova knihovny měla být vedle starých domů a že by to nevypadalo nejlépe, není až zas tak pravda. Za několik let se domy, které jsou v blízkosti, buď zrekonstruují, nebo se zboří a postaví nové. Navíc Praha se za několik desítek let změní. Budovy, které se budou stavět, budou mít zcela odlišný design než dnes. Takže to, že se někomu nelíbí tento návrh nové budovy, nehraje žádnou roli, protože takovým budovám patří budoucnost.

Petr Kalina

Návrh nekompatibilní s okolím

Projekt je to spíše nevhodný. Podíváme –li se od Sparty, zanikne pohled na oblast Hradčan. Když k realizaci dojde, lidé si stejně zvyknou. Když se stavěl Tančící dům či budova bývalého Federálního shromáždění, jejich přijetí veřejností také chvíli trvalo. Stavba paláce Bati v Celetné ulici vzbuzovala také podobné pohoršení. Nekorespondovala se starou zástavbou. Dnes to vše splynulo s okolím a nikdo se nad tím nepozastaví.

J. Šprysl z Prahy 2