„Národní knihovna patří mezi stavby, které podporovat musíme,“ řekl včera předseda vlády Mirek Topolánek, který se sešel s vítězem architektonické soutěže Janem Kaplickým.

„Budeme se o tom bavit, takovou investici nemůže zafinancovat ani Praha, ani knihovna. Bude se na tom muset podílet vláda. Zatím ale v rozpočtu spíše škrtáme. Je ale jisté, že bez státních prostředků to nepůjde,“ dodal premiér.

Pomůžou peníze ze zaniklého FNM?

Náměstek ministra kultury Adolf Toman považuje financování nové knihovny za složitou otázku.

„Kdybych znal odpověď, byl bych spokojený. Není možné říct, z čeho se bude platit,“ řekl Toman.

Náměstek současně připomněl, že stále platí dvě usnesení Paroubkovy vlády z loňského června, která počítají mimo jiné s penězi po zaniklém Fondu národního majetku. Na ta se ostatně odvolává i ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. „Zatím je nikdo nezrušil,“ řekl.

Podle Ježka existuje po zrušeném Fondu asi deset miliard korun, které lze použít na záchranu klenotů národní identity a záchranu architektonického dědictví. Věří proto, že náklady ponese stát.

„Široko daleko se zrekonstruovaly národní knihovny a byla by ostuda, kdyby tomu tak nebylo i u nás,“ prohlásil Ježek.

„Zatím usnesení platí a v programech ministerstva se s uvedenými prostředky a daty pracuje,“ konstatovala Marcela Žižková z tiskového odboru ministerstva kultury.

Na program péče o národní kulturní poklad by do roku 2014 mělo jít zhruba deset miliard korun. Obnova a rozvoj Národního muzea potřebuje 4,4 miliardy, Národní knihovny 2,7 miliardy a další tři miliardy jsou určené na obnovu a rozvoj ostatních národních kulturních institucí.

Také druhé vládní usnesení z loňského června o zajištění finančních prostředků v letech 2006 až 2011 ve výši dvou miliard korun pamatuje na novou knihovnu, ale pouze necelými 120 miliony. Na již ukončenou architektonickou soutěž a na projektovou dokumentaci.

Větší část peněz je určena na revitalizaci Slovanské knihovny Klementina (necelá miliarda korun) a Národního muzea s dostavbou jeho depozitářů.