Zastupitelů se poté zeptal, zda by se nenašlo místo pro sídlo knihovny právě v deváté městské části. „My bychom se případné výstavbě rozhodně nebránili, volné plochy na to máme. Podobně bychom nekladli překážky ani výstavbě národního fotbalového stadionu,“ uvedl radní Prahy 9 Adam Vážanský. Prezident se vyjádřil i k případnému pořádání olympiády. „Jsem velmi skeptický, ale nebudu bourat nadšení někoho jiného,“ řekl.

Čestný občan

Osvé další názory se hlava státu podělila odpoledne se studenty gymnázia v Litoměřické ulici. Ti se zajímali o postavení ČR v EU, snížení trestní odpovědnosti pro mladistvé a také o postoj prezidenta k legalizaci marihuany. „V této oblasti nemám příliš liberální názor,“ odpověděl na dotaz Klaus.

Ještě ráno převzal prezident v obřadní síni vysočanské radnice čestné občanství. To mu bylo podle vyjádření vedení radnice uděleno zejména za poklidné rozdělení Československa a za přispění k rozvoji České republiky v demokratickou zemi. Současná hlava státu prožila podstatnou část života na Proseku. „Prezident pokládá dobu v Praze 9 za nesmazatelnou. Zároveň je nejúspěšnějším občanem naší městské části. Výčet jeho úspěchů je nemalý, nechtěli jsme proto zůstat pozadu v uznání jeho práce,“ uvedl starosta Jan Jarolím.

V poledne Klaus navštívil největší atrakci Prahy 9 – bobovou dráhu na Proseku. K avizované jízdě se ale přemluvit nenechal. „Nemám tendenci se převlíkat, snad někdy příště. Pošleme sem vnoučata, ta bydlí nedaleko,“ řekl prezident. Jízdu ovšem absolvovalo několik lidí z prezidentova týmu, mimo jiné i Ladislav Jakl. „Je to jako v politice – nahoru pomalu, dolů rychle,“ komentoval svůj sjezd.