Kostel sv.

Kostel sv. Ignáce z Loyoly

Stojí na protější straně Karlova náměstí, než je Palác Charitas, sídlo KDU-ČSL. Je to v Praze můj „domovský" kostel a duchovní zázemí.

 

Náplavka.

Náplavka

Z Karlova náměstí je to kousek. A přitom se člověk ocitne z rušné dopravní tepny v klidové zóně, kde se jakoby zastavil čas. Příjemná procházka podél vody, která od Mánesa k Výtoni vede pod třemi pražskými mosty, je za pěkného počasí rušným korzem pro Pražany i turisty. Pozdě večer, když končím práci, tu ale člověk potká jen labutě a rybáře.

 

Karlovo náměstí.

Karlovo náměstí

Jedno z největších náměstí v Evropě, centrum Karlova Nového Města pražského, na jehož protilehlých koncích stojí dvě slavné budovy Novoměstská radnice a Faustův dům. V blízkosti náměstí se nachází Chrám svatých Cyrila a Metoděje, kde slavně bojovali čeští parašutisté. Pro mě je to ale především můj pražský domov. Když nemohu kvůli práci jet domů do Náchoda, spím zde v Paláci Charitas. Z teras této funkcionalistické budovy je výhled i na Pražský hrad.

 

Vyšehrad.

Vyšehrad

Mytické sídlo českých knížat a místo posledního odpočinku našich velikánů na Slavíně. Na Vyšehradě mám rád nádhernou vyhlídku na naše hlavní město a chrám sv. Petra a Pavla se zvonkohrou.

 

Kampa.

Kampa

Vesnice ve městě. Z Lichtenštejnského paláce, kde mám příležitostně možnost pořádat setkání či konference pro české a zahraniční vědce a akademiky, je nejhezčí výhled na Karlův most. Mám rád také Werichovu vilu. Možná ne každý ví, že je spjata i s básníkem Vladimírem Holanem. Rád se rovněž podívám na nádherné Velkopřevorské náměstí se slavnou Lennonovou zdí, kde zapomenete, že jste v centru Prahy.

 

Čtěte také: Jaká místa mám v Praze rád