Areál ČZU

Areál ČZU v Praze

Jde o jeden z mála ucelených univerzitních kampusů v naší republice s neopakovatelnou atmosférou univerzitního městečka. Tvoří ji moderní ráz budov, parková úprava a především studenti, kteří areálem proudí jako živá míza. Od jara do podzimu odpočívají na kamenných slunečních hodinách, čtou si na lavičkách nebo se sluní a diskutují přímo na trávnících v centru areálu. Rád jsem tady studoval a v posledních letech se také podílel na dotváření jeho podoby

 

Kostel sv. Ludmily

Pražské kostely

Kolik příběhů se pojí s pražskými kostely? A s jejich nádhernými věžemi? Turistické průvodce upozorňují především na gotické a barokní skvosty. Mně se líbí novogotické chrámy sv. Ludmily na náměstí Míru a sv. Antonína na Strossmayerově náměstí. Ten je mi nejbližší. Tady jsme měli svatbu s mojí milou ženou, která je mi po celý život oporou.

 

Klementinum.

Klementinum

Tuto monumentální barokní stavbu mám spojenou především s všeobecnou knihovnou. V ní jsem strávil jako student mnoho hodin. I dnes, když jdu kolem přes Mariánské náměstí, na mě dýchne univerzitní atmosféra architektury po staletí spjaté s věděním.

 

Letenská pláň.

Letenská pláň

Tady kdysi bývaly koleje přezdívané „kolonka", kde jsem jako student bydlel a na nedaleké pláni jsme hráli fotbal. Vzpomínám na rozjařené fanoušky valící se ze stadionu pražské Sparty po vyhraných zápasech Sparty či národního mužstva, na procházky v parku i na nevšední pohled na věže katedrály svatého Víta.

 

Vltava.

Vltava se svými mosty

Jak uklidňující a zároveň plný života je pohled na loďky a lodě na Vltavě. Lodí je dnes na řece daleko víc než dříve. Když je pozorujete z nábřeží, snadno k vám dolehnou bezstarostné hlasy turistů, ale na Vltavu s jejími mosty je krásný pohled i od Palachova náměstí od budovy UMPRUM, z oken restaurace Marina Grosseto nebo přímo z Karlova mostu. Přes něj jsem jako student večer chodíval z Klementina na Letnou.

 

Čtěte také: Jitka Jílková: Jaká místa mám v Praze ráda