VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Minimálně do konce března se ještě příliš neohřejeme

Současné chladné počasí zůstane v Česku minimálně do konce března, v polovině dubna má být už tepleji, přesto se teploty dostanou jen k dlouhodobému průměru. Příští týden spadne v porovnání s dalšími třemi týdny i více srážek. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho aktuální předpovědi bude pršet i o nadcházejících velikonočních svátcích, kdy na horách může ještě i sněžit, nejvyšší denní teploty budou kolem deseti stupňů Celsila.

Poslední lyžovačka kousek od Prahy

/INFOGRAFIKA/I když před dvěma týdny vyšplhaly rtuti teploměrů téměř na dvacet stupňů, většina lyžařských středisek stále funguje. A to nejenom v horách, ale i ve středních Čechách. Například na Šibeničním Vrchu nedaleko Mnichovic mají zhruba půl metru sněhu a v provozu bude o víkendu celý areál.

Lidé mohou nahlédnout meteorologům pod pokličku

Lidé se během soboty mohou podívat do několika poboček Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Den otevřených dveří se uskuteční v Praze - Komořanech a Libuši, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Akce, která se každoročně koná u příležitosti Světového dne vody a Světového meteorologického dne, trvá od 09.00 do 14.00.

Ubraňte se násilníkům, učí seniory odborníci

/INFOGRAFIKA/ Starší lidé jsou oblíbeným terčem všemožných podvodníků a zlodějů. Není proto divu, že se mnoho kurzů zaměřuje právě na to, jak se před nimi chránit. Teoretické znalosti mohou zájemci získat v Senior akademii, kterou pořádají radnice ve spolupráci s městskou policií. Její jarní cyklus nedávno odstartoval, zapojit se lze průběžně. 

Aktivní stáří v Praze

Obecní dům přivítá zástupy klientů sociálních zařízení zřízených hlavním městem Prahou, kteří si užijí společné jarní setkání. To je naplánované na neděli 25. března a pražský secesní klenot očekává návštěvu kolem tisícovky dříve narozených spoluobčanů. Na ty čeká zajímavý doprovodný program a dozvědí se také spoustu užitečných informací. Například o tom, do jakých akcí bude hlavní město Praha investovat.

Oblíbené sloní mládě Max váží skoro tři čtvrtě tuny. Už mu rostou i kly

Jedny z nejoblíbenějších mláďat pražské zoologické zahrady rostou jako z vody. Slůněti Maxovi začínají růst dokonce kly. I když měří zatím jen pár centimetrů, snaží se je slon zdatně využívat ve svůj prospěch. Chovatelé začnou mláďata postupně převádět do chráněného kontaktu.

Divadlem roku 2017 je Komorní scéna Aréna z Ostravy

Divadlem roku 2017 je Komorní scéna Aréna, která zároveň zabodovala v kategorii Poprvé uvedená česká hra, a to Smířením Tomáše Vůjtka v režii Ivana Krejčího. Ceny Divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) byly vyhlášeny dnes večer v pražském Paláci Akropolis.

Církev se musí zaměřit na změnu mezilidských vztahů, řekl v Praze kardinál

Církev se musí zaměřit na změnu mezilidských vztahů, aby si lidé uvědomili, že druhý člověk není nepřítel, ale naopak je někým, díky komu je možné stát se kompletním. Budování dobrých vztahů mezi lidmi je jedním z nejdůležitějších bodů rekonstrukce římskokatolické církve, řekl dnes v Praze na setkání s novináři brazilský kardinál Joao Braz de Aviz.

Více židlí a stolků ve veřejném prostoru, slibuje Praze IPR

V metropoli se letos objeví 800 nových židlí a 200 nových stolků. Vyplývá to z materiálu pro magistrát, který vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR).

Záchranná stanice pečuje o dvě muflončata. Jedno opustila matka kvůli zlomenině

Pražská záchranná stanice se hemží malými muflončaty. Jedno se narodilo zraněné muflonce, která se ve stanici léčí. Druhé přijelo se zlomenou nohou z Thomayerovy nemocnice poté, co ho opustila jeho muflončí maminka. Obě mláďata jsou v pořádku. Muflonče Ťuffi tráví dokonce čas v domově jedné z ošetřovatelek.

Plavby zdarma odstartují plavební sezonu na Vltavě. Už dnes

Plavební sezona na Vltavě v Praze bude zahájena právě dnes. Členové Vševltavského spolku, což  jsou pražští rejdaři, převozníci, sportovní kluby i provozovatelé lodí nabídnou návštěvníkům plavby zdarma na velkých výletních lodích i malých loďkách. Návštěvníci si ale mohou vyzkoušet i veslařský trenažer či se mohou naučit vázat veslařské uzle. Den na Vltavě se koná už počtvrté. 

Ceny divadelní kritiky vyhlásí dnes v pražském Paláci Akropolis

V pražském Paláci Akropolis budou dnes večer vyhlášeny Ceny divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) za rok 2017. Anketu uspořádal časopis Svět a divadlo, do jejího 26. ročníku se zapojilo osmdesát kritiků.

Přestavbě okolí Masarykova nádraží už nestojí nic v cestě

Tento týden byl pozemek mezi kolejemi, magistrálou a Hybernskou ulicí podle údajů v katastru nemovitostí, přepsán na dceřinou společnost Penty. Velké přestavbě okolí Masarykova nádraží tak po stránce majetkového vlastnictví už nic nebrání.  

Lidé v Praze protestovali proti zpochybňování romského holokaustu

Romové a jejich podporovatelé se v sobotu sešli v parku na pražském Klárově, aby poblíž sídla vlády protestovali proti rasismu a zpochybňování romského holokaustu. Z hloučku, nad kterým vlály vlajky Česka i EU, se ozývaly kritické výkřiky především na adresu místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD). Podle demonstrantů je rasista a lidé jako on nepatří do Parlamentu.

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Jaro si ještě dá načas

V úterý sice nastane astronomické jaro, v Česku bude ale nadále převládat spíše zimní ráz počasí. Pravého jarního počasí se lidé zřejmě nedočkají ani o Velikonocích, které letos připadají na přelom března a dubna. Příští dva týdny mají být jen podprůměrné teploty a výraznější oteplení čekají meteorologové až v první polovině dubna. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který v sobotu na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jedno z aut vletělo do protisměru

Jednotka hasičů z Radotína zasahovala v sobotu dopoledne na Pražském okruhu ve směru na Plzeň. Za nájezdem od Barrandova se převrátil na bok kamion, který převážel osobní vozidla. Z jeho poškozené nádrže navíc unikla nafta.

KRÁTCE: Počet lidí v noclehárnách se pomalu snižuje

Březnové oteplení se projevilo na obsazenosti pražských nocleháren. Kapacity jsou v posledních dnech naplněny na 72 procent. Vzhledem k novému ochlazení a dešťovým přeháňkám, zůstávají ale dosavadní zimní opatření platná bez omezení.

Ve svatovítském chrámu se uskuteční mše k výročí Vlkova úmrtí

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se v sobotu večer uskuteční vzpomínková mše za kardinála Miloslava Vlka, od jehož úmrtí v neděli uplyne rok. Zúčastní se řada hostů z Česka i zahraničí, hlavním celebrantem bude brazilský kardinál Joao Braz de Aviz a kázat bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Informovaly o tom na svých webech pražské arcibiskupství a společnost Cesta 121, která se stará o stárnoucí kněží a pečovala v posledních chvílích života také o kardinála Vlka.

Zchátralé budovy v Praze čekají na záchranu roky. Proměna ale stojí za to

Legendární vybydlené domy jako Ladronka nebo Buďánka se proměnily v životem tepoucí centra pražských komunit. Impulzem znovuzrození bylo sporné obsazování těchto budov squattery v devadesátých letech. Podobný příběh prožila také ikonická kavárna Slavia na Národní třídě.

V Praze odstartuje nová taxislužba. Bude zaměstnávat pouze ženy

Duben do Prahy přiveze novou taxislužbu. Ta se bude ale lišit od svých konkurentů. Zaměřuje se pouze na ženy. Ty se tak s jistotou budou moci svést s řidičkou namísto s řidičem. Taxita nabídne Pražačkám až 145 vozů. Nejvíce se bude podobat Liftagu. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

VIDEO: Dvojice násilníků použila k loupeži slzný sprej. Ženě uloupila kabelku

Dva násilníci přepadli ženu v polovině února kousek od sídliště Modřany a uloupila ji kreditní kartu. Žena napadenou oslovila na zastávce tramvají a požádala ji o cigaretu, kterou dostala. V krátké chvíli se objevil muž, který napadané ženě nastříkal do obličeje slzný plyn. Vytrhl jí z ruky kabelku a se svou společnicí se dali na útěk. Později pak uloupenou kartou platily dvě ženy v obchodě. Ve čtvrtek o případu informovala policie. 

AKTUALIZOVÁNO

Studenti protestovali před budovami škol i na pražských náměstích

V Česku začala v poledne půlhodinová stávka studentů na obranu ústavních hodnot. Na několika místech v Praze se sešly stovky lidí. Stávku vyhlásila Divadelní fakulta Akademie múzických umění (DAMU) a oslovila 320 škol. Iniciátor stávky #VyjdiVen Luboš Louženský ČTK řekl, že akce nemá zpochybňovat volební výsledek, je namířená proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. V půl druhé pak na stávku navázal happening u Národního divadla, kam dorazilo až 300 lidí.

Národní galerie vystaví dar Josefa Koudelky, v srpnu pak jeho Invazi

Světoznámý fotograf Josef Koudelka daroval Národní galerii v Praze svůj soubor velkoformátových fotografií. Pod názvem De-creazione ho vytvořil pro vůbec první prezentaci Vatikánu na Bienále v Benátkách v roce 2013. Galerie ho od 22. března vystaví ve Veletržním paláci, sdělila dnes ČTK mluvčí galerie Tereza Ježková. Výstava se koná u příležitosti letošního Koudelkova životního jubilea. Další představení jeho díla připravuje Uměleckoprůmyslové muzeum, do jehož sbírek Koudelka plánuje věnovat několik set svých děl.

Dozorce trvá na tom, že po nesprávném podání metadonu nepochybil

Příslušník Vězeňské služby Michal Šolc, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně na Pankráci po nesprávném podání metadonu, trvá na tom, že nepochybil. U soudu dnes uvedl, že se řídil ujištěním zdravotní sestry, která mu řekla, že není zapotřebí přivolat lékaře. Za porušení povinností Šolcovi hrozí maximálně dva roky vězení. Babička a přítelkyně zemřelého po něm požadují celkem osm milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Policie dopadla dva cizince, kteří zbili střelce v autobusu MHD na Smíchově

Kriminalisté dopadli dvojici cizinců, kteří jsou podezřelí z brutálního útoku na střelce v autobusu MHD, který se odehrál na pražském Smíchově. Muži, pravděpodobně ukrajinské národnosti, jsou podezřelí z trestného činu těžkého ublížení na zdraví. 51letého střelce policie zadržela už na místě.  Policie to dnes uvedla na svých stránkách.

K přímé volbě starostů mají výhrady nejen politologové

Zavedení přímé volby starostů ještě před letošními komunálními volbami je podle politologů krajně nepravděpodobné.

Žalobci podali návrh na vazbu soudce Elischera. Soud o ní rozhodne dnes

Žalobci a policisté podali z noci na dnešek návrh na vazbu soudce Ivana Elischera a dalších pěti obžalovaných, kteří v případu figurují. O vazbě soud rozhodne během dneška. Pro média to uvedl místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Michal Dvořák.

Vary přijedou do Edenu s vedením 2:O na zápasy

V play-off nezáleží na tom, jestli prohrajete 1:8 nebo těsně 2:3 po nájezdech. Každá výhra se počítá za jeden bod a i když se hokejisté Slavie předvedli v obou semifinálových zápasech na ledě Karlových Varů v dobrém světle, tak prohrávají 0:2 na zápasy. Po úterní porážce 3:4 v prodloužení padli i včera 0:4.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden ve Vršovicích

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. března, se podíváme do Vršovic!

U Zdib narazil kamion do svodidel. Na D8 se tvořily kolony

Nehoda kamionu u Zdib zablokovala dnes ráno dopravu na dálnici D8. Vůz havaroval ve směru z Prahy na Ústí nad Labem. V místě se tvořily kolony. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Soud projedná případ úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes projedná případ dozorce z pankrácké věznice, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu. Soudce muži původně uložil půlroční podmínku za porušení povinností dozorčí služby. Obžalovaný s tím ale nesouhlasil, a věc se proto bude řešit ve veřejném hlavním líčení. Muži hrozí maximálně dva roky vězení.

Lékař Koukolík bude pasován na Rytíře českého lékařského stavu

Neuropatolog a spisovatel František Koukolík bude dnes slavnostně pasován na Rytíře českého lékařského stavu. O zkoumání mozku a vlivu jeho poškození na duševní funkce vydal řadu monografií a kolem 50 publikací ve vědeckých časopisech. Ocenění od roku 1996 uděluje Česká lékařská komora. Šestasedmdesátiletý Koukolík ho převezme dnes večer v budově břevnovského kláštera.

Vstupenky na derby jsou cenný artikl. Některé šly do dražby

Největší fotbalový zápas na české půdě napíše další pokračování. Pro souboje mezi Spartou a Slavií je kapacita stadionů obou pražských celků nedostačující. Vyprodat je není problém, což se potvrdilo i pro nadcházející víkend. Pár šťastlivců se však ještě dočkalo.

KRÁTCE: Punťa se rozloučil s Prahou

Miláček pražské zoo, dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja se v úterý v noci vydal na cestu do Zoo Tchaj-pei, kam doletí dnes v osm hodin ráno. Punťu před odletem přišlo pozdravit mnoho návštěvníků zoo.

Středoškoláci: Sestavit robota je skvělý pocit

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Gymnázia Jana Keplera. Hovořili jsme o robotice a roli techniky ve výuce na středních školách. 

Centrum města ožije velikonočními trhy, zátarasy zajistí jejich bezpečnost

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí přivítají první návštěvníky již v sobotu. Kvůli bezpečnosti rozmístí magistrát do ulic další betonové zátarasy. 

Stavba železnice z Hostivaře do Vršovic je ohrožena

Léta odkládané zahájení největší pražské železniční stavby poslední doby, kterou je čtvrtý koridor z Hostivaře do Vršovic, se opět zkomplikovalo. Společnost Lukon Investment, která vlastní pozemky v Petrohradské ulici ve Vršovicích, protestuje proti prodloužení stavebního povolení a žádá jeho zrušení. 

Právnická fakulta po letech zprovozní páternoster. Na opravu přispěli i studenti

Poněkud netradiční formu sponzorství zvolili na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Lidé zde mohli přispět na kabinky zdejšího páternosteru. Vedení tímto netradičním způsobem chtělo vybrat peníze na jeho opravu. Do sbírky se zapojili také studenti a učitelé. Dnes odpoledne se páternoster po dlouhých třinácti letech konečně rozjede. O akci informoval ve středu Radiožurnál.

V případu soudce Elischera zafungovaly kontrolní mechanismy, tvrdí Pelikán

V případu soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera, kterého policie v úterý obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování, zafungovaly kontrolní mechanismy v justici. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). Údajné provinění soudce nechtěl komentovat, poukázal přitom na presumpci neviny.

Policie obvinila 22 lidí kvůli krácení daní se škodou 75 mil. Kč

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili 22 lidí z krácení daní, při kterém vznikla škoda zhruba 75 milionů korun. Čtyři obvinění skončili ve vazbě, zbývající jsou vyšetřováni na svobodě. Celé skupině hrozí tresty od pěti do deseti let vězení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Za obranu zvyklostí a hodnot. Do čtvrteční stávky se zapojí 60 pražských škol

Ve čtvrtek v poledne se bude konat akce s názvem #VyjdiVen. Půjde o výstražnou stávku studentů na obranu ústavních zvyklostí a hodnot. Do akce se zapojilo asi 60 škol (gymnázií, středních škol i fakult univerzit) z Prahy. Studenti chtějí na půl hodiny vyjít před školní budovy a vyjádřit tak výzvu politikům k obraně ústavních a společenských hodnot. Z Karlovy univerzity se do akce přihlásila většina ze sedmnácti fakult. O akci dnes informovali v tiskové zprávě iniciátoři stávky.  

Krasobruslařská show nabídne Jagudina, další slavné Rusy i Březinu

Vzpomínáte na krasobruslařský svátek? Rok 1999. Česká metropole byla svědkem strhující bitvy mezi dvěma fenomenálními ruskými skokany.

Uber v Praze zavedl předem stanovenou cenu. Zákazník ji uvidí před objednáním

Společnost Uber od včerejška zavedlv Praze předem stanovenou cenu, kterou zákazníci uvidí, ještě před tím než zahájí jízdu. Před tím viděli totiž pouze odhad ceny. Firma pracuje i na dalších změnách. Médiím to uvedla tisková mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

NAŠE ŠKOLKA: Představujeme děti z 2. třídy mateřské školy Nad Palatou

Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Flek srazil Slavii, první bod mají Karlovy Vary

Mizerný začátek, parádní obrat a hořký konec. Zhruba takhle lze shrnout úvodní zápas semifinále první hokejové ligy mezi Karlovými Vary a Slavií. Z pohledu Pražanů dopadl nejhůře, jak mohl. Prohrou v prodloužení.

V centru Prahy se před Velikonoci znovu objeví protiteroristické zábrany

Před nastávajícími velikonočními svátky se do centra metropole opět vrátí protiteroristické betonové zábrany. Magistrát je chce instalovat nejprve na náměstí Republiky, v pátek pak na Václavské náměstí.

Hlavní město zavedlo pravidla pro rozvoj systému sdílení kol

Podobně jako Vídeň, chce mít i Praha přísnější pravidla sdílení jízdních kol za poplatek, která by zamezila stížnostem občanů kvůli špatně odstaveným bicyklům. Včera přijatý dokument má předcházet problémům s koly společností, jejichž bicykly se při ukončení jízdy uzamykají přes mobilní aplikaci, a obejdou se tak bez cyklostojanů.

Praha zezelená oslavami sv. Patrika

/INFOGRAFIKA/ Oblíbený irský svátek připomene v metropoli řada akcí. Letos poprvé projde centrem Prahy průvod bubeníků, dudáků, skřítků a postav v zelené. 

Dispečer chce 2,9 milionu Kč za stíhání kvůli loupeži století

Dispečer Antonín Saleta, který čelil obžalobě za tzv. "loupež století", žádá po státu 2,9 milionu korun jako odškodné. Jeho nárokem by se měl soud začít zabývat v březnu. Vyplývá to z justiční databáze. Za uloupení 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury, které provedli neznámí pachatelé v roce 2002 na pražské Evropské třídě, nebyl nikdo potrestán. Peníze se nenašly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT