VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Buchty a loutky uvedou inscenaci na faustovské motivy

Studio Švandova divadla v Praze bude dnes večer místem premiéry hudebně-divadelního představení na faustovské motivy a starých loutkářských her. Soubor Buchty a loutky je doplnil hudbou Jiřího Temla, komponovanou speciálně pro tuto příležitost. Velký podíl má na ní cembalistka Monika Knoblochová.

Železnice spojí Libeň s Hostivaří

Vedení Prahy řeší, jak zajistit dopravu z Libně do Hostivaře nejen o víkendech. Na lince by mohl jezdit nový dopravce, pantografy českých drah totiž doslouží. 

Pražané mohou vymodelovat tvář města na desítky let dopředu

Metropolitní plán brzy zamíří do připomínkového řízení. Další a poslední možnost do něj zasáhnout přijde až za dva roky. 

Přírůstek v pražské zoo. Gueréze Lucii se narodilo deváté mládě

Dnes ráno se oblíbené gueréze pláštíkové, zasloužilé matce Lucii, narodilo v pořadí již deváté mládě. Návštěvníci se na něj mohou přijít podívat do dolní části zoo, kde guerézy obývají jeden z Opičích ostrovů.

Jubilující divadlo Drak představí v Praze svou novinku

Jevištní úpravu dobrodružného románu Jacka Londona Bílý tesák představí v pátek 6. dubna v pražské La Fabrice Divadlo Drak. Královéhradecká scéna, která oslavuje šedesátiny, inscenaci uvedla v premiéře před měsícem. Účinkuje výhradně mužská část souboru. Pod vedením uměleckého tandemu Tomáš Jarkovský/Jakub Vašíček vznikl chlapský příběh o drsném životě mezi psy a lidmi plný nespoutanosti a dobrodružství. Je určen dětem od devíti let i dospělým.

Dárci v zimě pořídili 30 tisíc nocleženek pro lidi bez domova

Dárci v letošní zimní sezoně pořídili 30 tisíc nocleženek, díky nimž mohou lidé bez přístřeší přečkat chladné noci v teple. Počet je tak téměř pětkrát vyšší než loni. Poukázka na přespání v noclehárnách Armády spásy stojí sto korun a koupit se dá na internetu. Člověk v nouzi za poukaz získá i teplou polévku a čaj, má také možnost se osprchovat. Informovala o tom zástupkyně Armády spásy Lucie Stejskalová.

Lotyška se zpovídá před soudem z pobodání krajana v pražské Libuši

Lotyška Jevgenija Stepanová se u pražského městského soudu zpovídá z napadení svého krajana. Na útok v pražské ubytovně si nepamatuje, i když připustila, že svému o generaci mladšímu krajanovi způsobila smrtelná bodná poranění. Tvrdí však, že ji muž předtím ohrožoval.

Národní knihovna vystaví faksimile vzácných rukopisů

Zblízka nahlédnout na jednotlivé stránky historických rukopisů a prohlédnout si jejich precizně vyvedené ilustrace a písmo umožní výstava Středověká kniha na dosah. Od 6. do 19. dubna bude přístupná v Galerii Klementinum v Národní knihovně. 

Sobotka už vyklidil sněmovní kancelář

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už vyklidil svou sněmovní kancelář. V dolní komoře se v dohledné době podle informací spolustraníků pravděpodobně neobjeví. Sobotku ve Sněmovně nahradí někdejší předseda poslaneckého klubu ČSSD a jeho dosavadní tajemník Roman Sklenák. Slib by měl složit v úvodu schůze, která začne v úterý odpoledne příští týden.

Petr Zelenka uvede v Dejvickém divadle hru o vědci Antonínu Holém

V pořadí už osmým divadelním počinem dramatika, scenáristy a filmového režiséra Petra Zelenky je hra o chemikovi Antonínu Holém (1936-2012), který může za to, že se dnes může ve světě léčit HIV jednou pilulkou. Pod názvem Elegance molekuly ji s podtitulem Tři sloučeniny, tři muži s vizí a odvahou riskovat představí v premiéře 7. dubna Dejvické divadlo v Praze.

Divná liga: O titul nemá nikdo zájem, nahoru se sápe Jablonec

Velikonoční fotbalový víkend byl opravdu bláznivý. S titulem hazardujeme, zaznělo v Plzni po prohře s Mladou Boleslaví.

Jen poločas je málo. Sparta pořád klopýtá

Kdyby se hrál fotbal pouze 45 minut, měla by tabulka nejvyšší fotbalové soutěže překvapivého lídra Spartu. Kdyby… slovo, které se ve fotbale velmi často používá, ale na které se prostě nehraje.

Elvis Presley má na kontě řadu rekordů. Král letos ožije v Praze

Elvis Live on Screen unikátní projekt, díky němuž ožívají slavné písně krále rock'n'rollu Elvise Presleyho. S velkolepou show přijede i do Prahy jeho bývalá manželka Priscilla, která v ní promluví o společném životě, popíše i příběhy spojené s tvorbou jeho největších hitů.

Sdílená kola jsou zpátky v ulicích, na odemknutí stačí Messenger

Je to dobrá zpráva pro cyklisty. Skončila zimní pauza společnosti Rekola, která provozuje „pouliční půjčovnu“ růžových kol. Těch má po městě rozmístěných asi 350. Stačí se u ní zaregistrovat, vybrat si kdekoliv ve městě volné kolo a vyrazit na cestu.

Praha stárne. Chybí jí terénní služby i lůžka pro dlouhodobě nemocné

/INFOGRAFIKA, RASTR/ Magistrát připravuje koncept péče o nevyléčitelně nemocné pacienty. Chce také více podporovat terénní služby, kdy pečovatelé navštěvují seniory doma.

Nové srdce získalo za posledních 10 let přes 700 pacientů

Nové srdce získalo za posledních 10 let přes 700 pacientů. Počty kolísají mezi 57 a 87 ročně, na čekací listině je kolem stovky nemocných. Počty transplantací všech orgánů narostly za stejné období o třetinu. Před 15 lety čeští lékaři poprvé použili pro záchranu pacienta, pro kterého nové srdce dostupné nebylo, srdce umělé. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který pacienta tehdy operoval, k výročí ve středu pořádá tiskovou konferenci.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stodůlkách hořela kuchyň. Škoda je sto tisíc korun

V ulici Svitákova ve Stodůlkách hořelo v kuchyni jednoho z domů. V místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Požár byl uhašen. V pondělí o tom informovali pražští hasiči na svých stránkách. 

V květnu se školy mohou připojit k měsíci školních zahrad

České školy se mohou letos v květnu nově připojit k oslavě Mezinárodního měsíce školních zahrad. Nezisková organizace Nadace Proměny pro ně připravila web, na kterém se mohou registrovat a najít inspiraci k různým venkovním aktivitám. Kampaně se ale mohou zúčastnit i bez registrace, stačí, když zorganizují různé aktivity na školní zahradě. ČTK to řekla mluvčí nadace Petra Hrubošová.

Sobotní volby ve 4 obcích přilákaly v průměru 67,6 pct voličů

Ke komunálním volbám, které se konaly v sobotu ve čtyřech obcích v Česku, přišlo v průměru 67,6 procenta voličů. Mandát získalo 15 mužů a 11 žen. Průměrný věk zastupitelů je 44,5 let. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Nová zastupitelstva volili lidé v Konojedech v okrese Praha-východ, Pískové Lhotě na Nymbursku, Lhotsku na Zlínsku a Zádubu - Závišíně na Chebsku.

Tuhý: Policie potřebuje obměnit alespoň polovinu vozového parku

Policie potřebuje obměnit minimálně polovinu vozového parku, který čítá 10.000 aut. V rozhovoru s ČTK to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Prvních několik set aut by podle něj mohlo být vyměněno díky tendru, který nedávno vypsalo ministerstvo vnitra. Týká se 2500 aut za maximální cenu 2,25 miliardy korun. Obálky s nabídkami se mají otvírat 10. května.

V Šáreckém údolí vznikne retenční nádrž asi za 97 milionů

V rámci tzv.  Rekonstrukce stoky D vznikne v Šáreckém údolí retenční nádrž, která by měla odlehčit kanalizačnímu systému pod Evropskou ulicí. Při deštích tu totiž dochází k zaplavování přilehlých nemovitostí. Stavba by měla být realizována v průběhu následujících tří let a měla by vyjít na asi 97 milionů.

Tři vyhoštění ruští diplomaté opustí do dneška ČR, věří české ministerstvo

České ministerstvo zahraničních věcí předpokládá, že tři vyhoštění členové ruského diplomatického personálu opustí Česko v termínu, tedy nejpozději dnes. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Česko vyhostilo ruské diplomatické pracovníky v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Londýn z útoku obviňuje Moskvu, která to popírá.

Okamžiky československého století nabízí výstava ČTK v Senátu

Nejvýraznější okamžiky uplynulého století od vzniku Československa připomíná výstava fotografií z archivů rovněž stoleté ČTK. K vidění je ve Valdštejnské zahradě v areálu Senátu, která dnes byla po zimní přestávce znovu zpřístupněna.

V dubnu a květnu budou státní maturity, začnou slohem z češtiny

Jarní termín státních maturit začne letos opět slohovou prací z češtiny. Maturanti ji budou psát 11. dubna. Ostatní písemné a didaktické testy se uskuteční mezi 2. a 9. květnem. K prvnímu pokusu je letos přihlášeno 69.318 středoškoláků, což je o zhruba 500 méně než loni. ČTK to řekl Jan Pohanka, mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které vytváří testy a organizuje státní maturity.

Nabývá účinnosti nařízení o vyšších odměnách pracujících vězňů

Pracující vězni budou dostávat vyšší odměnu. Dnešním dnem totiž nabývá účinnosti vládní nařízení, které to stanovuje a které chce vyššími výplatami snížit zadluženost vězňů, která je jedním z hlavních faktorů přispívajících k jejich recidivě. Naposledy se jejich odměny zvyšovaly v roce 2000.

Pro veřejnost se v dubnu otevře čistírna odpadních vod v Horních Počernicích

V sobotu 21. dubna otevřou Pražské vodovody a kanalizace pro veřejnost čistírnu odpadních vod Horní Počernice – Čertousy.  

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Křesťané si dnes po celém světě připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mše této neděle, kterou vrcholí pašijový týden, má být co nejslavnější a zejména v katolických kostelích se v noci zapalují svíce a křtí se dospělí. V českých lidových zvycích je Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční spojen s masitým obědem po dlouhém půstu.

Nové konopné mléko prospívající zdraví. Začali ho vyrábět dva mladí Slováci

Už nechcete pít kravské mléko? Rádi byste vyzkoušeli jinou alternativu a sójovému mléku jste nepřišli na chuť? Řešením je mléko z konopí. Nápoj začali vyrábět dva mladí Slováci z čistě rostlinných surovin. Proto si na něm pochutnají i vegani. Jeho základní složkou jsou konopná semínka, dalšími pak kešu oříšky, vanilka, kokosový cukr a voda.

Místo jatek důstojné stáří. Spolek Bajan zachraňuje nemocné koně a ovce

Měli skončit na jatkách. Díky Spolku Bajan mají ale koně, kteří jsou staří a nemocní, šanci na důstojné dožití na pastvinách. Stádo devíti koní společně s dalšími zvířaty žije ve vesnici Kamenný Přívoz, kterou najdete kousek za Prahou. Hlavním cílem spolku je záchrana zvířat, ale také vzdělávání dětí v oblasti ochrany přírody a zvířat.

Přemíra nutrií v okolí Nadýmače a Vodice. Radnice vyzývá občany, aby je nekrmili

„Jé mami, podívej vydra!“ Věta, kterou můžete od dětí často slýchávat v okolí několika pražských vod. Nejde ale o vydru, nýbrž o nutrii. Roztomilost těchto hlodavců ale musí stranou. Mohou být i nebezpeční. Městská část Praha 22 vyzývá své občany, aby nutrie v okolí revitalizovaného rybníku Nadýmač a Vodice nekrmili.  

ČTK oslaví výstavou sto let od vzniku republiky i svého založení

Výstavu, která v obrazech připomene celé století od vzniku Československa, připravila ze svých archivů Česká tisková kancelář (ČTK). Stejně jako společný stát Čechů a Slováků, kteří se před 25 lety rozdělili, slaví sté výročí vzniku také národní tisková agentura. Výstava dokládající prostřednictvím práce jejích reportérů zlomové chvíle dějin Československa a České republiky se jmenuje Okamžiky století a začne v neděli ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Pražské letiště mění strukturu hlukových poplatků. Chce motivovat dopravce

Letiště Praha zavedlo změnu hlukových poplatků, aby tak motivovalo dopravce k nasazování tišších letadel na spoje z a do Prahy. Dojde ke spravedlivějšímu rozšíření hlukových kategorií nebo k zavedení poplatku na odletu. Nové hlukové poplatky platí od letošní letní sezony a díky nim bude přísněji regulován noční provoz.

Děti narozené v Praze na Nový rok dostanou i letos od města 15 tisíc korun

Děti, které byly narozené v Praze 1. ledna 2018, dostanou od hlavního města 15 tisíc korun. Tento týden rozhodla o daru, který je v Praze tradicí, rada. V rezidenci pražského primátora tak bude maminkám předán nejenom příspěvek, ale i pamětní list a mince.   Letos se to týká 14 novorozených děvčat a 16 chlapců.

VIDEO: Chtěl si odnést tašku ze zaparkovaného auta. Dva mladíci ho zpacifikovali

Hlídka pražských strážníků si při kontrolní činnosti všimla dvou mladíků, kteří na zemi drží jiného muže.

Praha láká. Na Velikonoce se do metropole chystá asi 300 tisíc návštěvníků

Na velikonoční svátky se podle Prague City Tourism do Prahy chystá až 300 tisíc návštěvníků. Česká metropole je podle cestovatelského portálu TripAdvisor sedmou nejoblíbenější.

KRÁTCE: O víkendu se po zimě otevře Valdštejnská zahrada

V neděli 1. dubna se po zimě opět otevře Valdštejnská zahrada. Ta bude přístupná denně až do konce října. 

Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista

Dnes je Zelený čtvrtek, křesťané si připomínají poslední večeři Ježíše Krista. V katolických kostelích budou kněží při večerních mších mýt nohy vybraným mužům, jako to dělal Ježíš apoštolům. Tento rituál má symbolizovat Kristovu pokoru. 

Fotbalový víkend? Šlágr sehrají Bohemians

Reprezentační přestávka je minulostí a ke slovu se opět dostává nejvyšší fotbalová soutěž. Program 22. kola načal páteční souboj Dukly s Olomoucí. „Zápas s Baníkem nám ukázal, jak koncentrovaný výkon umíme podat,“ vracel se před zápasem v čase trenér z Julisky Jaroslav Hynek.

Jak jsme žili v Československu: Suchdol - klidná čtvrť blízko přírody

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Suchdola.

Středoškoláci: Současný tanec je pro Čechy příliš metafyzický

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti taneční konzervatoře Duncan centre. Hovořili jsme o tanci v Praze a jestli je možné najít v metropoli uplatnění.

Kam s dětmi o prázdninách? Na lov vajec i na výstavy

/INFOGRAFIKA/ Školákům dnes začínají velikonoční prázdniny. Deník nabízí tipy, kam s nimi vyrazit a zkrátit jim čekání na koledu.

V Rudolfinu dnes zahájili výstavu připomínající Jiřího Bělohlávka

Ve Dvoraně pražského Rudolfina dnes zahájili výstavu připomínající šéfdirigenta České filharmonie (ČF) Jiřího Bělohlávka, který zemřel loni 31. května ve věku 71 let. Expozici fotografií a citátů nazvanou Jiří Bělohlávek 2012-2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií si zájemci mohou prohlédnout do 30. června. Na vernisáž naváže koncert ČF pod vedením Jakuba Hrůši.

AKTUALIZOVÁNO

SPO povede lékař Nečas, strana si změnila název

Stranu práv občanů (SPO), ve které je čestným předsedou prezident Miloš Zeman, nově povede předseda zlínské organizace Lubomír Nečas. Rozhodl o tom dnešní mimořádný stranický sjezd. Nečas mimo jiné působil jako Zemanův lékař. Delegáti si také odhlasovali změnu názvu strany. Vrátili se k původnímu označení a ke jménu přidali slovo "zemanovci". 

Na ruské ambasádě mohou lidé podepsat kondolenční listinu

Ruské velvyslanectví v Česku dnes zpřístupnilo pro veřejnost kondolenční listinu za oběti nedávného požáru ve městě Kemerovo. Ambasáda to oznámila na svých webových stránkách. Lidé mohou přijít vyjádřit svou soustrast dnes do 17:00 a také ve čtvrtek. Při požáru v kemerovském obchodním centru Zimňaja višňa uhořelo v neděli 41 dětí a 23 dospělých.

K soše sv. Václava se vrátí dva původní žulové kameny. Už na začátku dubna

Na začátku dubna budou k soše sv. Václava na Václavském náměstí vráceny dva ze čtyř žulových kamenů, které k tomuto sousoší historicky patřily. Zmizely odsud patrně v minulém století kvůli vybudování tramvajové trati. Ve středu o tom na svých stránkách informovala Technická správa komunikací (TSK).

Muž pokreslil několik stanic metra. Dopadli ho strážníci na Můstku

Pražští strážníci dopadli v noci z úterý na středu muže, který fixou kreslil nápisy na stěnu ve stanici Můstek. Ve středu o tom na sociálních sítích informovala Městská policie. 

Strážníci posílí o Velikonocích dohled nad Prahou. Zaměří se i na hřbitovy

Pražská městská policie zvýší o velikonočních svátcích dohled na místa s velkou koncentrací osob, ale i na městské hřbitovy. Ve středu o tom na stránkách magistrátu informoval radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

Úklid odpadků pod Barrandovským mostem. Zapojili se i bezdomovci

Praha začala s úklidem odpadků z míst pod Barrandovským mostem, které je častým „útočištěm“ lidí bez domova. Do prací, které by měly skončit ještě tento týden, se zapojili i samy bezdomovci, kteří za práci dostali zaplaceno a to 100 korun na hodinu. Médiím to ve středu řekl radní Daniel Hodek.

Univerzita Karlova otevře 7. dubna své sídlo veřejnosti

Univerzita Karlova v sobotu 7. dubna otevře své historické sídlo Karolinum veřejnosti. Připomene si tak 670 let od svého založení. Pro návštěvníky bude připravena prohlídková trasa s řadou zajímavostí a výstava univerzitních insignií, řekl dnes novinářům rektor Tomáš Zima. Vstup bude ze Železné ulice.

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí oživí lidové zvyky

/RASTR/ Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí ožijí o tomto víkendu lidovými tradicemi. Na pódium předvedou folklórní soubory lidové zvyky a tance a na děti čeká Pohádková velikonoční pomlázka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT