VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Křesťané si dnes po celém světě připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mše této neděle, kterou vrcholí pašijový týden, má být co nejslavnější a zejména v katolických kostelích se v noci zapalují svíce a křtí se dospělí. V českých lidových zvycích je Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční spojen s masitým obědem po dlouhém půstu.

Nové konopné mléko prospívající zdraví. Začali ho vyrábět dva mladí Slováci

Už nechcete pít kravské mléko? Rádi byste vyzkoušeli jinou alternativu a sójovému mléku jste nepřišli na chuť? Řešením je mléko z konopí. Nápoj začali vyrábět dva mladí Slováci z čistě rostlinných surovin. Proto si na něm pochutnají i vegani. Jeho základní složkou jsou konopná semínka, dalšími pak kešu oříšky, vanilka, kokosový cukr a voda.

Místo jatek důstojné stáří. Spolek Bajan zachraňuje nemocné koně a ovce

Měli skončit na jatkách. Díky Spolku Bajan mají ale koně, kteří jsou staří a nemocní, šanci na důstojné dožití na pastvinách. Stádo devíti koní společně s dalšími zvířaty žije ve vesnici Kamenný Přívoz, kterou najdete kousek za Prahou. Hlavním cílem spolku je záchrana zvířat, ale také vzdělávání dětí v oblasti ochrany přírody a zvířat.

Přemíra nutrií v okolí Nadýmače a Vodice. Radnice vyzývá občany, aby je nekrmili

„Jé mami, podívej vydra!“ Věta, kterou můžete od dětí často slýchávat v okolí několika pražských vod. Nejde ale o vydru, nýbrž o nutrii. Roztomilost těchto hlodavců ale musí stranou. Mohou být i nebezpeční. Městská část Praha 22 vyzývá své občany, aby nutrie v okolí revitalizovaného rybníku Nadýmač a Vodice nekrmili.  

ČTK oslaví výstavou sto let od vzniku republiky i svého založení

Výstavu, která v obrazech připomene celé století od vzniku Československa, připravila ze svých archivů Česká tisková kancelář (ČTK). Stejně jako společný stát Čechů a Slováků, kteří se před 25 lety rozdělili, slaví sté výročí vzniku také národní tisková agentura. Výstava dokládající prostřednictvím práce jejích reportérů zlomové chvíle dějin Československa a České republiky se jmenuje Okamžiky století a začne v neděli ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Pražské letiště mění strukturu hlukových poplatků. Chce motivovat dopravce

Letiště Praha zavedlo změnu hlukových poplatků, aby tak motivovalo dopravce k nasazování tišších letadel na spoje z a do Prahy. Dojde ke spravedlivějšímu rozšíření hlukových kategorií nebo k zavedení poplatku na odletu. Nové hlukové poplatky platí od letošní letní sezony a díky nim bude přísněji regulován noční provoz.

Děti narozené v Praze na Nový rok dostanou i letos od města 15 tisíc korun

Děti, které byly narozené v Praze 1. ledna 2018, dostanou od hlavního města 15 tisíc korun. Tento týden rozhodla o daru, který je v Praze tradicí, rada. V rezidenci pražského primátora tak bude maminkám předán nejenom příspěvek, ale i pamětní list a mince.   Letos se to týká 14 novorozených děvčat a 16 chlapců.

VIDEO: Chtěl si odnést tašku ze zaparkovaného auta. Dva mladíci ho zpacifikovali

Hlídka pražských strážníků si při kontrolní činnosti všimla dvou mladíků, kteří na zemi drží jiného muže.

Praha láká. Na Velikonoce se do metropole chystá asi 300 tisíc návštěvníků

Na velikonoční svátky se podle Prague City Tourism do Prahy chystá až 300 tisíc návštěvníků. Česká metropole je podle cestovatelského portálu TripAdvisor sedmou nejoblíbenější.

KRÁTCE: O víkendu se po zimě otevře Valdštejnská zahrada

V neděli 1. dubna se po zimě opět otevře Valdštejnská zahrada. Ta bude přístupná denně až do konce října. 

Dnes je Zelený čtvrtek, připomínka poslední večeře Krista

Dnes je Zelený čtvrtek, křesťané si připomínají poslední večeři Ježíše Krista. V katolických kostelích budou kněží při večerních mších mýt nohy vybraným mužům, jako to dělal Ježíš apoštolům. Tento rituál má symbolizovat Kristovu pokoru. 

Fotbalový víkend? Šlágr sehrají Bohemians

Reprezentační přestávka je minulostí a ke slovu se opět dostává nejvyšší fotbalová soutěž. Program 22. kola načal páteční souboj Dukly s Olomoucí. „Zápas s Baníkem nám ukázal, jak koncentrovaný výkon umíme podat,“ vracel se před zápasem v čase trenér z Julisky Jaroslav Hynek.

Jak jsme žili v Československu: Suchdol - klidná čtvrť blízko přírody

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Suchdola.

Středoškoláci: Současný tanec je pro Čechy příliš metafyzický

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti taneční konzervatoře Duncan centre. Hovořili jsme o tanci v Praze a jestli je možné najít v metropoli uplatnění.

Kam s dětmi o prázdninách? Na lov vajec i na výstavy

/INFOGRAFIKA/ Školákům dnes začínají velikonoční prázdniny. Deník nabízí tipy, kam s nimi vyrazit a zkrátit jim čekání na koledu.

V Rudolfinu dnes zahájili výstavu připomínající Jiřího Bělohlávka

Ve Dvoraně pražského Rudolfina dnes zahájili výstavu připomínající šéfdirigenta České filharmonie (ČF) Jiřího Bělohlávka, který zemřel loni 31. května ve věku 71 let. Expozici fotografií a citátů nazvanou Jiří Bělohlávek 2012-2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií si zájemci mohou prohlédnout do 30. června. Na vernisáž naváže koncert ČF pod vedením Jakuba Hrůši.

AKTUALIZOVÁNO

SPO povede lékař Nečas, strana si změnila název

Stranu práv občanů (SPO), ve které je čestným předsedou prezident Miloš Zeman, nově povede předseda zlínské organizace Lubomír Nečas. Rozhodl o tom dnešní mimořádný stranický sjezd. Nečas mimo jiné působil jako Zemanův lékař. Delegáti si také odhlasovali změnu názvu strany. Vrátili se k původnímu označení a ke jménu přidali slovo "zemanovci". 

Na ruské ambasádě mohou lidé podepsat kondolenční listinu

Ruské velvyslanectví v Česku dnes zpřístupnilo pro veřejnost kondolenční listinu za oběti nedávného požáru ve městě Kemerovo. Ambasáda to oznámila na svých webových stránkách. Lidé mohou přijít vyjádřit svou soustrast dnes do 17:00 a také ve čtvrtek. Při požáru v kemerovském obchodním centru Zimňaja višňa uhořelo v neděli 41 dětí a 23 dospělých.

K soše sv. Václava se vrátí dva původní žulové kameny. Už na začátku dubna

Na začátku dubna budou k soše sv. Václava na Václavském náměstí vráceny dva ze čtyř žulových kamenů, které k tomuto sousoší historicky patřily. Zmizely odsud patrně v minulém století kvůli vybudování tramvajové trati. Ve středu o tom na svých stránkách informovala Technická správa komunikací (TSK).

Muž pokreslil několik stanic metra. Dopadli ho strážníci na Můstku

Pražští strážníci dopadli v noci z úterý na středu muže, který fixou kreslil nápisy na stěnu ve stanici Můstek. Ve středu o tom na sociálních sítích informovala Městská policie. 

Strážníci posílí o Velikonocích dohled nad Prahou. Zaměří se i na hřbitovy

Pražská městská policie zvýší o velikonočních svátcích dohled na místa s velkou koncentrací osob, ale i na městské hřbitovy. Ve středu o tom na stránkách magistrátu informoval radní pro bezpečnost Libor Hadrava.

Úklid odpadků pod Barrandovským mostem. Zapojili se i bezdomovci

Praha začala s úklidem odpadků z míst pod Barrandovským mostem, které je častým „útočištěm“ lidí bez domova. Do prací, které by měly skončit ještě tento týden, se zapojili i samy bezdomovci, kteří za práci dostali zaplaceno a to 100 korun na hodinu. Médiím to ve středu řekl radní Daniel Hodek.

Univerzita Karlova otevře 7. dubna své sídlo veřejnosti

Univerzita Karlova v sobotu 7. dubna otevře své historické sídlo Karolinum veřejnosti. Připomene si tak 670 let od svého založení. Pro návštěvníky bude připravena prohlídková trasa s řadou zajímavostí a výstava univerzitních insignií, řekl dnes novinářům rektor Tomáš Zima. Vstup bude ze Železné ulice.

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí oživí lidové zvyky

/RASTR/ Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí ožijí o tomto víkendu lidovými tradicemi. Na pódium předvedou folklórní soubory lidové zvyky a tance a na děti čeká Pohádková velikonoční pomlázka.

Pražané chtějí v rezidenčních projektech malé obchody a kavárny, ukázal průzkum

Zájemci o bydlení by si v okolí svého bydliště přáli menší supermarket, restauraci, pekárnu, ale třeba i prádelnu nebo kadeřnictví. Vyplývá to z ankety mezi zájemci o nové bydlení, kterou pravidelně dělá developer Central Group. Zájemci také chtějí nejenom v rezidenčních projektech přespávat, ale i mít možnost nakupovat či posedět v kavárně.  Průzkum mezi Pražany si společnost zadala u agentury Ipsos a plyne z něj, že podobné typy obchodů a služeb chybí v moderních rezidenčních čtvrtích i starousedlíkům z okolí.

Záchrana zraněné labutě. Pomohli jí všímaví lidé a pražští strážníci

V tramvajovém kolejišti na Hlávkově mostě se pohybovala zraněná labuť. Díky všímavým lidem, kteří přivolali pražské strážníky, měla tato příhoda šťastný konec. V úterý o tom na sociálních sítích informovali pražští strážníci. 

Soud projedná odvolání v případu úmyslné záměny léků v Zentivě

Městský soud v Praze dnes projedná odvolání v případu úmyslné záměny léků ve společnosti Zentiva z roku 2016. Bývalého zaměstnance firmy Lukáše Bohanuse za ni obvodní soud nepravomocně potrestal roční podmínkou, měl by také zaplatit škodu 7,5 milionu korun. Muž vinu odmítá.

O velikonočním víkendu přeruší provoz části metra opravy

O prodlouženém velikonočním víkendu bude oboustranně přerušen provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Kačerov z důvodů oprav trati. Od pátku 30. března do pondělí 2. dubna tak cestující mohou využít náhradní autobusovou dopravu. Ve stejné době dojde i k uzavření stanice metra A Dejvická. Důvodem jsou opravy a modernizace.

KRÁTCE: Sběrné dvory v Praze přijaly skoro tři sta tun pneumatik

Pražané loni odevzdali do sběrných dvorů rekordních 292 tun starých pneumatik. Další přísun vysloužilého automobilového obutí očekávají Pražské služby s koncem března, kdy oficiálně končí zimní sezona a lidé se budou zbavovat starších pneumatik.

AKTUALIZOVÁNO

Anarchisté neplánovali teroristický útok na vlak, potvrdil soud

Jednání, které obžaloba vyhodnotila jako přípravu teroristického útoku na vlak skupinou anarchistů, nebylo trestným činem. Dnes to pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl odvolání státního zastupitelství proti loňskému rozsudku. Pětice obžalovaných argumentovala tím, že případ byl policejní provokací. K postupu policie, která na anarchisty nasadila agenty, vyjádřili pochybnosti i soudci.

Hon na Draky. Pražští baseballisté jdou do akce. Zn.: S tradičním přáním

Česká baseballová extraliga je soutěž, která dohromady svede deset mužstev, šest měsíců se poměřují v často velmi vyrovnaných střetnutích a nakonec ji vyhrají Draci Brno.

Pražský Running Expo zve všechny zájemce o aktivní životní styl

Průmyslový palác v Praze opět ožije sportem. Veletrh Running Expo zve nejen běžce, ale všechny zájemce o aktivní životní styl, pro které bude od 5. do 7. dubna připraven program plný zajímavých hostů v čele s elitními českými běžci Evou Vrabcovou-Nývltovou a Jiřím Homoláčem.

Uber vs. taxi: ukončí spory zavedení licence pro řidiče?

/INFOGRAFIKA, RASTR/ Přepravce Uber má zažádat o živnostenský list a jeho řidiči o licenci na smluvní přepravu. Nové povinnosti, dohodnuté s premiérem Babišem, však nejsou podle taxikářů řešením.

Zpět do starých časů: více volebních obvodů má zvýhodnit velké strany

O návrat k systému, který by byl výhodnější pro velké strany, se možná pokusí ODS a ANO. Ostatní strany v pražském zastupitelstvu budou podle zjištění Pražského deníku proti. 

Advokátka, která okradla seniora, půjde do vězení na 6,5 roku

Advokátka Michaela Salačová, která podle obžaloby připravila umírajícího seniora o majetek v hodnotě desítek milionů korun, půjde do vězení na 6,5 roku. Trest jí dnes z původních osmi let snížil odvolací Vrchní soud v Praze. Salačová také podle rozsudku nesmí deset let působit v advokacii. Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné.

Ve věku 83 let zemřela televizní režisérka Svatava Simonová

Televizní režisérka Svatava Simonová zemřela v pražské nemocnici v Motole po dlouhé těžké nemoci v neděli 25. března ve věku 83 let. Vedle režie se věnovala také literární a výtvarné tvorbě v níž reflektovala své dětství strávené v prostředí kočovného loutkového divadla a českých surrealistů, se kterými se v 60. letech přátelila. Místo a datum posledního rozloučení oznámí rodina později, informoval ČTK syn Jan Simon.

V Praze skončila chřipková epidemie. Podlehlo jí 17 lidí

V Praze skončila chřipková epidemie. Počet nemocných klesl k tisícovce na 100 tisíc obyvatel. V nemocnici skončilo od loňského podzimu 67 pacientů, 17 zemřelo. V pondělí o tom informovala Hygienické stanice hl. města. Ve většině pražských nemocnic je zrušen zákaz.

Ministr Pelikán dočasně zprostil funkce obviněného soudce Elischera

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dnes dočasně zprostil výkonu funkce obviněného soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Elischer čelí obvinění z přijímání úplatků a ovlivňování trestních řízení ve prospěch obžalovaných. Od poloviny března je ve vazbě kvůli možnému pokračování v trestné činnosti nebo působení na svědky.

Výstava ukáže historii exlibris, kdysi oblíbených knižních značek

Pozapomenutý fenomén exlibris, knižní značky, která upomínala na majitele knihy, oživují i dnes současní výtvarníci. V Česku je také rozšířené sběratelství těchto maličkých grafických listů, které vznikaly s použitím všemožných technik. Seznámit se s historií exlibris a zkusit si své vlastní vyrobit mohou lidé v památníku na Vítkově, kde až do 9. září trvá výstava Ta kniha patří mě!. Připravilo ji Národní muzeum a ukazuje historii knižních značek do roku 1945.

Americké jaro nabídne 19 koncertů, besedy i scénická čtení

Třináctý ročník festivalu Americké jaro v Praze a v dalších sedmi českých městech nabídne 19 koncertů, čtyři besedy a stejný počet scénických čtení. Festival, který dnes zahájí vystoupení basistky a skladatelky Lindy Ohové v pražském Jazz Docku, potrvá do 18. května.

AKTUALIZOVÁNO

Krejčíř nedostane za Čepro více než 15 let, žalobce se neodvolal

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř nemůže dostat v kauze tunelování podniku Čepro a přípravy vraždy celníka vyšší než patnáctiletý souhrnný trest. Státní zástupce Jaroslav Dolejší totiž nepodal odvolání v jeho neprospěch. Přísnější potrestání požaduje pouze pro Jaroslava Siudu, který Krejčířovi připravoval smlouvy. Případem se dnes začal zabývat pražský vrchní soud, jenž zároveň řeší i odvolání Krejčíře a čtyř údajných členů jeho gangu. Obžalovaní vinu odmítají.

Praha potřebuje nové výškové budovy, shodují se developeři

/ANKETA/ Praha prý potřebuje výstavbu nových výškových budov, protože by to přineslo vyšší koncentraci obyvatel a menší náklady na dopravu, provoz a údržbu města. Shodlo se na tom hned několik developerů.

Policie varuje před nákupem přístroje, který prý šetří proud

Policie varuje před nákupem přístroje, který má údajně šetřit elektrickou energii. Podle kriminalistů se jedná o podvod a zařízení elektrický proud neušetří, naopak spotřebovává, což potvrdil i znalecký posudek. ČTK to sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

Ráda si mailuju s přáteli, tvrdí 91letá dáma

 Květuše Jeřábková (91) je jednou z prvních, která dostala z nadačního fondu Prahy 2 dar. Potřebovala polohovací postel, aby si mohla číst a ležet u toho.

AKTUALIZOVÁNO

V Praze začalo jednání ECOSOC, účastní se 67 zemí

Praze dnes začalo jednání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) o plnění rozvojových cílů světové organizace. Schůzky v Černínském paláci se účastní zástupci 67 zemí světa. Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová před začátkem schůzky novinářům řekla, že účastníci dnešního jednání budou hledat způsob řešení nadnárodních problémů, jako jsou klimatická změna, konflikty nebo migrace. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v zahajovacím projevu zdůraznil odpovědnost všech států za řešení těchto problémů.

Mario Holek: Spodek tabulky se hodně vyrovnal, musíme začít pravidelně bodovat

Jedním z nejzkušenějších hráčů fotbalové Dukly je obránce Mario Holek, který přišel na Julisku na hostování ze Sparty. Svěřencům trenéra Hynka se vstup do jara vůbec nevydařil, ale výhra v Ostravě před reprezentační přestávkou dodala trochu pozitivnější atmosféry.

Počet ztracených věcí v pražské MHD roste

Počet ztrát ve vozidlech a prostorách pražské MHD rok od roku roste. Loni dopravní podnik evidoval celkem 6453 ztracených předmětů, což je o 15 procent více než v roce předchozím. Více než třetinu z nich se podaří vrátit původním majitelům.

Náměstek Petr Dolínek: Primátorka odvádí pozornost. Dopravu jsem pozvedl

/ROZHOVOR/ Náměstek primátorky pro dopravu považuje kritiku Adriany Krnáčové za „pokus o převedení pozornosti“. Pražská doprava se podle Petr Dolínka navzdory problémům s mosty nebo uzavírkami v mnoha ohledech zdokonalila, například ve frekvenci spojů MHD nebo integraci se železnicí. Poslanec ČSSD chce být po komunálních volbách v Praze maximálně řadovým zastupitelem, nemíří ani k funkci ministra dopravy

Trička se vztahovými hláškami a jedineční návrháři. Začíná Life is fashion

Již dnes propukne v prvorepublikovém Paláci Adria třídenní přehlídka lokálních návrhářů Life is Fashion. Potrvá až do úterý. Těšit se můžete na světoznámého návrháře Pavla Berkyho. Koupit si na přehlídce můžete i oblíbená trička s hláškami o vztazích. Ty navrhlo duo Ester a Josefína.

Minimálně do konce března se ještě příliš neohřejeme

Současné chladné počasí zůstane v Česku minimálně do konce března, v polovině dubna má být už tepleji, přesto se teploty dostanou jen k dlouhodobému průměru. Příští týden spadne v porovnání s dalšími třemi týdny i více srážek. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho aktuální předpovědi bude pršet i o nadcházejících velikonočních svátcích, kdy na horách může ještě i sněžit, nejvyšší denní teploty budou kolem deseti stupňů Celsila.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT