VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Čtyřnohá legenda pražské policie jde do důchodu. Pes Bond si odpočinek zaslouží

/VIDEO/ Po deseti letech služby odchází do zaslouženého důchodu služební pes Bond. Za dobu své služby má na kontě celou řadu úspěšných zákroků. V pátek o tom na sociálních sítích informovali pražští policisté.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda tří vozů blokovala Jižní spojku. Kolony byly až k Černému Mostu

Hromadná nehoda tří aut dnes ráno omezila dopravu na Jižní spojce u Spořilova. Srazila se tu dvě nákladní a jedno osobní auto. Řidiči se museli vyzbrojit trpělivostí, protože kolony se tvořly až k Černému Mostu. Naštěstí se nehoda obešla bez zranění. Po desáté hodině byly zprovozněny oba jízdní pruhy. 

Šéf GIBS Murín skončil v nemocnici, rezignaci nezvažuje

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín skončil kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu v nemocnici. Média spekulovala, že kvůli zdraví zvažuje rezignaci, mluvčí GIBS Ivo Mitáček to ale v dnešním vyjádření na webu inspekce popřel. Již několik týdnů trvá spor Murína s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který oznámil úmysl Murína dočasně zprostit služby.

Biochemik Pačes: Význam dědičnosti pro život se dodnes podceňuje

Přečíst lidský genom znamenalo nejen zásadní vědecký průlom, ale také pomohlo diagnostice a léčbě. Od chvíle, kdy přečtení lidského genomu oznámil mezinárodní vědecký tým, uplyne v sobotu 15 let. Mezitím výzkum velmi pokročil, zkrátila se i doba, která je na přečtení konkrétního genomu potřeba. Význam tohoto objevu přiblížil v rozhovoru pro ČTK biochemik z Ústavu molekulární genetiky a bývalý předseda Akademie věd ČR Václav Pačes.

Sparta vyzve Plzeň. Pomůže rivalovi ze Slavie?

Pokouší se dostat na dostřel. Lídr fotbalové ligy klopýtá, jenže pronásledovatelé v čele se Slavií nejsou schopni zaškobrtnutí Viktorie využít. Tedy ne natolik, aby se už dalo mluvit o dramatu v boji o titul.

Středoškoláci: Je to holt zakázané ovoce a člověk nechce být v partě za trapáka

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium a život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti střední odborné školy Jarov. Hovořili jsme o návykových látkách, jak těžké je pro studenty v Praze si je sehnat a jaká je prevence.

Hipsteři pláčou. Jejich oblíbená akce se ruší

Jeden z nejoblíbenějších pražských pouličních festivalů Korso Krymská se letos v květnu konat nebude.

Národní muzeum slaví 200 let a otevírá se zdarma

Národní muzeum o víkendu připomene 200 let od svého vzniku. Osm pražských objektů se proto otevře veřejnosti zdarma. 

Další dopravní masakr v Praze? Rozhodne kontrola chátrajícího Hlávkova mostu

Technická správa komunikací už před dvěma lety upozorňovala na špatný stav konstrukce. Brzy dopravní stavbu čeká další důkladná prověrka. Náměstek primátorky předpokládá, že nečekané uzavření součásti magistrály nehrozí. 

Postup žalobkyně v případu Rusa, který srazil turistku, prověří nadřízený úřad

Postup státní zástupkyně v případě ruského řidiče, který o Silvestra srazil turistku z Kolumbie, přezkoumá pražské Městské státní zastupitelství. Ve čtvrtek o tom informovala Česká televize.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Krnáčová dopisem naštvala spolustraníky z ANO. V pondělí to chtějí řešit

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zaslala svým spolustraníkům z hnutí ANO dopis, ve kterém vysvětluje důvody, proč nebude kandidovat v podzimních volbách. Vadí jí, že primátor nese odpovědnost i za to, co neovlivní a že jsou v politice lidé, kteří nepracují. Ona sama v dopise doporučila poslance a zastupitele Patrika Nachera. Dopis mají k dispozici České noviny. Krnáčová prý sama připustila, že dopisem některé své spolustraníky naštvala.

Eskalátory ve stanici metra Veleslavín se rozjedou v pátek. Splnily testy

Nové eskalátory ve stanici metra A Nádraží Veleslavín splnily testy a pražský dopravní podnik je spustí už v pátek ráno. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí DPP Aneta Řehková.

V Česku bylo letos už 70 případů spalniček, budou přibývat

V Česku bylo letos už 70 případů spalniček. Vedle Prahy, kde bylo zaznamenáno 48 případů, také deset ve Středočeském, pět v Libereckém, tři v Jihomoravském, dva v Pardubickém a po jednom v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Hygienici předpokládají další vzestup, který odpovídá situaci v Evropě, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. V roce 2016 byly jen jednotky nemocných.

Tygří mláďata si užívala sluníčka. Poprvé se podívala do venkovního výběhu

Mláďata tygrů malajských narozená loni v říjnu, Bulan a Wanita, se v krásném jarním počasí poprvé podívala do venkovního výběhu. Tam teď budou trávit čím dál více času.

Národní muzeum po opravě vystaví tři procenta z 20 milionů kusů ve své sbírce

Dvakrát tolik předmětů než dříve budou obsahovat nové expozice v historické budově Národního muzea (NM), až se do několika let otevře po rekonstrukci. Jsou to předměty nejatraktivnější z pohledu návštěvníků a milovníků muzejních expozic. Drtivá většina sbírkových předmětů je uložena v depozitářích - muzeum dva centrální dobudovalo a další má v plánu postavit v souvislosti s chystanou rekonstrukcí Náprstkova muzea.

Budoucnost areálu domu U Sixtů? Možná už svítá na lepší časy

Historický soubor domů na Staroměstském náměstí mezi ulicemi Celetná, Kamzíkova a Železná už chátrá 20 let. Členové zastupitelstva si jej včera mohli prohlédnout. Další postup města projedná v nejbližších dnech majetková komise Rady hl. města Prahy. Dnes o tom informoval pražský magistrát na svých stránkách. 

Vražda novorozence ve Lhotce. Krkavčí matce hrozí i výjimečný trest

Ženu, která loňské září nechala utopit ve vaně svou novorozeneckou holčičku v jednom z bytu v pražské Lhotce, obžalovalo státní zastupitelství. Matce hrozí, že stráví 15 až 20 let ve vězení, případně výjimečný trest.

Cermat měl letos opět problémy při skenování maturitních slohů

Některé školy se letos opět potýkaly s technickými problémy při skenování slohových prací státních maturit, které organizuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Maturitní písemky z češtiny psali středoškoláci ve středu. Ředitelům škol se následně do Cermatu podařilo odeslat dvě třetiny hotových prací, řekl dnes ČTK ředitel Cermatu Jiří Zíka. Zbytek kvůli přetížení aplikačního softwaru pro zálohování souborů mohli naskenovat až dnes.

Soud začal řešit spor mezi taxikáři a společností Taxify

Spor mezi Sdružením pražských provozovatelů taxislužeb (SPPT) a estonskou přepravní službou Taxify dnes začal řešit pražský městský soud. Sdružení chce, aby se Taxify zdržela nekalého jednání, podle nich nedodržuje zákony České republiky. Taxify naopak tvrdí, že v Česku neexistuje právní předpis, který by její činnost upravoval. Jednání bude pokračovat 5. června.

Nastražení bomby v autobusu do Varny potrestal soud osmi a šesti lety

Za umístění zápalného systému do zaplněného autobusu na trase z Prahy do Varny půjdou Vasilij Ponomarev a Tadeáš Ševčík na osm a šest let do vězení. Tresty jim dnes potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze, který zároveň zamítl jejich odvolání. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Soud přiznal velvyslanci Chmielovi odškodné 50 tisíc korun

Bývalému ministrovi a současnému velvyslanci v Maďarsku Juraji Chmielovi dnes pražský městský soud přiznal 50 tisíc korun jako odškodné za nezákonné trestní stíhání. Vyhověl odvolání ministerstva spravedlnosti a o necelých 60 tisíc korun tak snížil částku, kterou velvyslanci přiřkl Obvodní soud pro Prahu 2. Ministerstvo již dříve Chmielovi zaplatilo 100 tisíckorun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

V Česku řádí spalničky. Jde v Praze o epidemii?

Počet případů nakažení spalničkami se zvyšuje. Hygienici letos zaznamenali skoro sedmdesát případů a jen za první tři měsíce letošního roku napočítali osmatřicet. V Praze už je podle České televize od března epidemie. Objevily se tu více než dvě třetiny všech případů. Podle hygieniků ale „nenastal vysloveně epidemický stav". Lékaři uvádějí, že je jednou z příčin fakt, že někteří rodiče odmítají své děti nechat očkovat. Nemocnice v Motole zjišťuje, zda má dostatek protilátek a personálu. Informovala o tom Česká televize.

Jezinky a bezinky v Ypsilonce doprovodí Armáda spásy

Poslední premiérou sezony pražského Studia Ypsilon bude 20. dubna černá detektivní komedie amerického dramatika Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky. V režii Jana Schmida vytvoří role na první pohled pohostinných tetiček Brewsterových Zuzana Kronerová a Jana Synková.

Změna po 40 letech. Cestující na Masarykově nádraží mohou využít nové toalety

Už tento pátek budou moci cestující Českých drah využít nové toalety na pražském Masarykově nádraží. Najdou je v suterénu s přístupem z hlavní dvorany, z níž odjíždějí vlakové spoje.

AKTUALIZOVÁNO

Policie zahájila trestní stíhání vraha prodavačky. Přiznal se a skončil ve vazbě

Pražská policie dopadla šestadvacetiletého muže, který byl podezřelý z vraždy prodavačky v nákupním centru v Letňanech. Podařilo se jej chytit na základě oznámení rychlé záchranné služby, která policii oznámila, že dopoledne převážela podezřelého muže z Karlína do psychiatrické léčebny.  Nyní kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání pro trestný čin vražda. Zároveň podali podnět na jeho vzetí do vazby, což soud akceptoval. V minulosti netrestaný muž se k vraždě doznal.

Soud pustil z vazby soudce Elischera. Ten byl stíhaný za ovlivnění kauz

Trestně stíhaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer bude propuštěn z vazební cely. Městský soud v Praze dnes totiž v neveřejném zasedání vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby. Uvedla to mluvčí městského soudu Markéta Puci. Elischer, který čelí obvinění z ovlivňování trestních řízení ve prospěch některých obžalovaných, byl za mřížemi od poloviny března.

Provoz v tunelu Blanka byl kompletně obnoven bez omezení, hlásí magistrát

Tunelový komplex Blanka byl dnes po poledni kompletně obnoven bez omezení. Včera jej uzavřela porucha bezpečnostního zařízení.  V některých částech Prahy se od rána tvořily kolony. Ve středu o tom na svých stránkách informoval magistrát.

Krnáčová na podzim kandidovat nechce. Stane se jen řadovou členkou ANO

Pražská primátorka Adriana Krnáčová se rozhodla, že nebude kandidovat v podzimních volbách a zůstane řadovou členkou hnutí ANO. Své rozhodnutí už také prý oznámila Andreji Babišovi. Krnáčová to řekla ve středečním rozhovoru pro MF Dnes.

Slohem z češtiny dnes začnou jarní státní maturity

Slohem z češtiny dnes začne jarní termín státních maturit. Letos k nim přijde 69.318 středoškoláků, což je zhruba o 500 méně než loni. Vyplývá to z údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které státní maturity organizuje. Zkouška z českého jazyka a literatury je povinná pro všechny. V prvním květnovém týdnu budou potom písemné zkoušky z ostatních předmětů a didaktické testy.

Plíšková i Kvitová. Praha uvidí hvězdy

Tenisový svátek. Turnaj J&T Banka Prague Open nabídne na přelomu dubna a května kompletní českou špičku všech osm hráček z nejlepší stovky světového žebříčku.

Hubení potkanů. Lze to i bez utrpení s jedy

Na jednoho Pražana připadá čtyři až pět potkanů. Jejich odstranění stojí miliony korun.

Plán navrhuje rekreační území u Vltavy a Berounky

Kam budou chodit Pražané relaxovat? Kde vzniknou nové parky nebo sportoviště? I na tyto otázky dává návrh nového Metropolitního plánu odpovědi. Byť ne tak jasně formulované, jako je tomu u rozsáhlých ploch určených ke zcela nové zástavbě či přeměně nynějších brownfieldů.

Metro D: dopravce zrušil zakázky na průzkum, musí hledat geology znovu

Série zakázek pro přípravu nové trasy metra D mezi Pankrácem a Písnicí nabrala zpoždění krátce po vyhlášení. Dopravní podnik zrušil čtyři veřejné zakázky v hodnotě 827 milionů korun na geologický průzkum. 

Planetárium ve Stromovce ovládne kosmické představení divadla Archa

Pražské divadlo Archa uvede 18. a 19. dubna premiéru představení The Tip of the Tongue (Mám to na jazyku) od vlámského spisovatele a dramatika Pietera De Buyssera. Inscenace bude poprvé uvedena v planetáriu ve Stromovce.

Vinohradská se kompletně rekonstruovat nebude. DPP jen opraví koleje

Magistrát hlavního města odložil kompletní rekonstrukci Vinohradské ulice. Pražský dopravní podnik (DPP) tu pouze opraví koleje v úseku mezi stanicemi Flóra a Želivského. Dolní část ulice směrem k Národnímu muzeu se do konce roku nebude opravovat. Hlavním důvodem je souběžně probíhající rekonstrukce Husitské ulice na Žižkově, která má být uzavřená do 5. prosince.  

Někdo v Hostivaři pohodil krabici se štěňaty. V útulku čekají na nového pána

Obyvatel pražské Hostivaře objevil při sobotní, ranní procházce neobvyklý nález. V lesním porostu ležela krabice se štěňaty, která jsou pět týdnů stará a mají se čile k světu. V úterý o tom informovala pražská městská policie.

Soud nezačal řešit kauzu bývalého vyšetřovatele Kotrče

Někdejší hlavní vyšetřovatel kauzy kolem údajných úplatků na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Rostislav Kotrč se omluvil z dnešního hlavního líčení, ve kterém čelí obžalobě z úmyslného vyzrazení identity utajené svědkyně. Zároveň trvá na své osobní účasti, pražský městský soud se proto kauzou nemohl začít znovu zabývat. Loni v prosinci chtěla soudkyně Helena Hrnčířová předat případ Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ), protože by podle ní mohlo jít o přestupek, usnesení ale na konci února zrušil Vrchní soud v Praze.

AKTUALIZOVÁNO

Soud po 22 letech částečně uznal vinu exšéfa Poldi Stehlíka

Bývalý šéf kladenských hutí Poldi Vladimír Stehlík byl uznán vinným ze způsobení škody nejméně 592 tisíc korun, které ocelárnám vznikly, když neoprávněně nakládal s majetkem firmy. Rozhodl o tom dnes pravomocně pražský vrchní soud. Trest mu neuložil, protože na případ dopadla amnestie. Stehlík si pravomocný verdikt vyslechl po 22 letech od svého obvinění. Vinu dlouhodobě odmítá. Stehlík chce, aby se soudy kauzou zabývaly dál, a tak je rozhodnutý, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

VIDEO: Muž se vloupal do bytu. Majitelé zatím klidně spali

Pražští policisté pátrají po muži, který se 17. března vloupal do bytu v panelovém domu v Jabloňové ulici, zatímco jeho majitelé spali. Rodina totiž dostatečně nezajistila vstupní dveře a muži stačilo je nepozorovaně otevřít a vstoupit dovnitř. V úterý o tom informovala na svých stránkách policie.

Do Česka se vrátí Gipsy Kings, zahrají ve Foru Karlín

Po sedmi letech se do Česka vrátí kapela Gipsy Kings. Vystoupí pod novým názvem The Original Gypsies of Camargue - ale v původní sestavě - 18. dubna v pražském Foru Karlín. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Zuzana Nevoralová. Gipsy Kings jsou nejúspěšnější francouzskou skupinou, na kontě mají za třicetiletou kariéru více než 20 milionů prodaných desek, dva hudební filmy i cenu Grammy.

Keplerovu ulici na Hradčanech uzavřou opravy odvodnění. Od příštího týdne

Od pondělí 16. dubna bude zcela uzavřena Keplerova ulice na Hradčanech. Důvodem jsou pokračující opravy odvodnění, které budou trvat až do 22. června. Do této doby nebude možný ani dosavadní průjezd do centra Prahy.

V Chuchli vládlo mládí. Polák Mazur obhájil loňský triumf

Při zahájení sezony ve Velké Chuchli se diváci dočkali dramatické podívané a ohodnotili, že se prosadilo jezdecké mládí. 

Praha 2 chce nechat vysadit desítky stromů a keřů v parcích a na hřištích

Městská část Praha 2 nechá vysadit desítky nových stromů a keřů ve veřejných parcích na svém území. Nové stromy se objeví i na dětských hřištích v Lumírových či Riegrových sadech. Celkem se bude jednat o šestnáct lokalit, kde vítěz elektronické aukce společnost Gartensta Plus vysadí 49 dřevin různých druhů.

Navzdory předpokladům. Bohemka šokuje ligu a sápe se i na Spartu

Před sezonou je každý tipoval na hlavního aspiranta pro sestup. Fotbalisté Bohemians jsou ale pod vedením trenéra Martina Haška nejpříjemnějším překvapením dosavadního průběhu sezony, což potvrdili i víkendovou kanonádou 5:2 proti vedoucímu týmu tabulky z Plzně.

Praha 1 spustí systematickou kontrolu restaurací

Systém pravidelných kontrol restauračních a zábavních provozoven bude spuštěn na začátku května v Praze 1.

Radnice nedělají konkurzy na ředitele škol

/INFOGRAFIKA/ Ředitelům mnoha základních škol na území Prahy letos končí šestileté funkční období. Většina radnic ale konkurzy nevypisuje, potvrdí stávající ředitele na dalších šest let. 

Přistávající Boeing 737 hlásil zablokování brzd. Pražské letiště mělo pohotovost

/VIDEO/ Na Letišti Václava Havla byla dnes kolem poledne vyhlášena plná pohotovost, kvůli přistávajícímu Boeingu 737, který hlásil, že došlo k zablokování brzd. K ranveji proto vyjely všechny bezpečnostní složky. Stroj se nakonec na zem dostal v pořádku a nikdo nebyl zraněn.

Praha plánuje novelu stavebních předpisů. Měla by platit už od letošního října

Hlavní město připravuje novelu stavebních předpisů. Měl by být např. odstraněn požadavek na oslunění bytů, který nahradí požadavek denního osvětlení.  Novela má být platná už od října letošního roku. Stávající pražské stavební předpisy platí od roku 2016 a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. V pondělí o tom média informoval šéf Institutu plánování a rozvoje ( IPR) Ondřej Boháč.

U Klamovky srazila tramvaj padesátiletého muže. Utrpěl zranění hlavy

U tramvajové zastávky Klamovka byl sražen padesátiletý muž, který utrpěl zranění hlavy. V místě zasahovali záchranáři, kteří pacientovi zajistili dýchací cesty. V pondělí o tom na svých stránkách informovali sami záchranáři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT