VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRAHA

Oslavy 60. výročí od založení Laterny magiky otevře vernisáž

Vernisáž audiovizuální instalace z dílny Františka Pecháčka v sobotu ve videogalerii Národního divadla otevře oslavy 60. výročí od založení Laterny magiky. Umělec, který se podílel na loňské premiéře Cube bude s využitím principů, na kterých byla od svých počátků Laterna magika postavena, osobitě vyprávět její historii. Jaké byly osudy Laterny magiky v prvních desetiletích, se diváci dozví v publikaci Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků, která bude pokřtěna po večerním představení.

Dukla zvládla klíčový mač, v Brně zvoní na poplach

Dukla slaví, Brno si zadělalo na problém. Páteční důležitou bitvu o záchranu ovládli Pražané, kteří si došli pro cenné vítězství 2:1. Posunuli se v tabulce, zato Brno je poslední. Aktuálně ztrácí na první nesestupovou příčku šest bodů.

Kde v Praze oslavit čarodějnice?

Přestože Filipojakubská noc nastane až v pondělí, zahoří hranice na několika místech už v sobotu. Velká akce pro děti bude probíhat například na Císařské louce a v lanovém centru Areál Vltavanů. Pro malé návštěvníky jsou připraveny soutěže i opékání špekáčků. V Kulturním domě Bílá Hora se bude především tvořit. Děti si tam vyrobí vlastní čarodějnici s netopýry, na podvečer je naplánováno posezení u ohně.

Desítky tisíc žlutých narcisů rozsvítily Prahu. Kdo je v metropoli vysadil?

Žluté klikaté cestičky. Na Vítkově. Karlíně. Rohanském ostrově i Štvanici. Tvoří je rozkvetlé narcisy, které sem v listopadu vysadili organizátoři Landscape festivalu. Ten se zaměřuje na veřejný prostor v urbanizované krajině. Rozkvetlou linií květin si můžete zpříjemnit procházku netradiční částí Prahy, která bývá často opomíjena.

Praha vzdala hold Miloši Formanovi. Tleskala mu zaplněná síň Obecního domu

Praha dnes ve Smetanově síni Obecního domu uctila památku režiséra Miloše Formana, který zemřel 13. dubna v USA.  Českému rodákovi, který po odchodu z vlasti žil natrvalo v USA, bylo 86 let. Při vzpomínkovém večeru byla promítnuta režisérská verze filmu Amadeus. Zaznělo i několik skladeb z tohoto filmu v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Asambláž Běly Kolářové se vydražila za 600 tisíc korun

Asambláž Trojúhelníkový kruh Běly Kolářové, kterou tato originální výtvarnice a fotografka vytvořila z úlomků žiletek, se na dnešní aukci na pražském Žofíně prodala za 600 tisíc korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla o 100 tisíc korun nižší. ČTK o tom dnes informovala Barbora Leskovjanová z pořádajícího aukčního domu Sýpka.

V centru Prahy si lidé připomněli památku židovských obětí holokaustu

V centru metropole se konal Pochod dobré vůle, který připomněl památku židovských obětí holokaustu a  70 let od založení státu Izrael. Průvod vyšel z náměstí Franze Kafky a prošel částmi židovského města kolem Rudolfina až do Valdštejnské zahrady, kde se koná vzpomínkový program Všichni jsme lidi. Akce se letos konala popatnácté a pořádá ji česká pobočka Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.

V Perucké ulici skončilo auto v Botiči. Hasiči ho vyprošťovali jeřábem

V Perucké ulici se v neděli převrátilo na střechu a skončilo v Botiči. Hasiči zajistili únik kapalin a vyprostili vůz z potoka.

Legendární Ripken trénoval děti na Eagles. Prozradil i tajemství odpalu

/FOTOGALERIE/ – Velká událost pro domácí baseball a celý český sport. Hvězda MLB Cal Ripken Jr. přistála v sobotu na pražském letišti. Jen pár hodin poté už vítěz Světové série 1983 vedl ukázkové jednotky v krčském areálu Eagles.

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře. Pouze dočasně

Od pondělí se otevře nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany a to až do konce rekonstrukce Libušské ulice. Řidičům by to mělo výrazně urychlit cestu. Média o tom informoval starosta městské části Praha – Libuš Jiří Koubek.  Jde ovšem o dočasné opatření. Před finálním zprovozněním křižovatky totiž libušská radnice požaduje vybudování obchvatu. Křižovatka je přitom uzavřena od otevření úseku okruhu v roku 2010.

Počet aut odtažených v metropoli klesl nejméně o třetinu. Za deset let

Od roku 2009 kles počet odtažených aut v metropoli ze 68 tisíc na loňských 20 tisíc. Vyplývá to ze statistik Správy služeb hl. města (SSHM), která má odtahy v Praze na starosti. Nejvíce se na celkovém počtu podílejí odtahy ze zón placeného stání, jejich počet však dlouhodobě klesá. Stoupá počet aut odtažených kvůli blokovému čištění.

KSČM chce, aby chudším lidem mohl hradit právníka stát

Chudší lidé by měli mít možnost, aby jim náklady na právní zastoupení v civilních sporech nebo rozhodčích řízeních hradil zcela nebo částečně stát. V předloze o zajištění právní pomoci to navrhla podobně jako v minulém volebním období skupina poslanců opoziční KSČM. O nároku na právníka na účet státu by podle normy rozhodoval soud, jenž by měl taky pravomoc takový verdikt zrušit.

Den Země je letos zaměřen na boj proti plastovým odpadům

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty. Jeho téma vyhlásila pořádající organizace Earth Day Network a v Česku se do něj zapojila ekologická hnutí, ale i některé další organizace.

Výměna sedaček v tramvajích. Dopravní podnik nahradí čalouněné plastovými

Pražský dopravní podnik (DPP) chce postupně nahradit všechny čalouněné sedačky v tramvajích plastovými. Výměnu provádí podnik při kontrolách či mimořádných opravách. Náklady na výměnu sedaček se pohybují kolem 10,3 milionu. Plastové sedačky jsou proti čalouněným lepší na údržbu.

V Praze dnes zazní v premiéře Vogelův Opus pro Franze Kafku

Na koncertu v pražské Betlémské kapli dnes zazní ve světové premiéře Opus pro Franze Kafku skladatele Jaromíra Vogela. Návštěvníci budou mít možnost slyšet symfonicky ztvárněná Kafkova literární díla Zámek, Proces a Proměna.

V centru Prahy se uskuteční 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu

V centru metropole se dnes odpoledne uskuteční 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu, jejíž součástí bude Pochod dobré vůle. Jeho účastníci vyjdou ve 14. hodin z náměstí Franze Kafky, aby před Rudolfinem uctili památku obětí holocaustu a připomněli si 70. výročí založení Státu Izrael. Ve Valdštejnské zahradě završí setkání kulturní program.

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Cyklisté, kteří holdují singtrailu už nemusí mimo Prahu. V lesoparku Letňany se jim otevřely první trasy, které mohou k tomuto sportu využít. Jejich celková délka dosahuje téměř šesti kilometrů. Magistrát hlavního města za výstavbu singtrailů zaplatil 3,9 milionu korun.

iRozhlas: Dbalému může přitížit podmínka za řízení v opilosti

Lékař Vladimír Dbalý, který čelí obžalobě z korupce v Nemocnici Na Homolce, dostal koncem roku 2016 osmnáctiměsíční podmínku kvůli havárii v opilosti. Uvedl to v sobotu server iRozhlas.cz. V pondělí má pražský městský soud začít projednávat druhou korupční kauzu bývalého ředitele Homolky. Hlavní líčení se opakovaně odkládalo kvůli lékařovým zdravotním omluvenkám.

Horko vydrží do pondělí, pak se ochladí, bude pršet

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až 29 stupňů Celsia. Poté přijde studená fronta, která příští týden přinese zataženou oblohu, srážky, bouřky a ochlazení. Až do 20. května čekají meteorologové průměrné až mírně nadprůměrné teploty i srážky. Vyplývá to z měsíčního výhledu a týdenní předpovědi počasí, které v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na webu.

Místo do hospody na koloběžky. Na noční závod v Braníku mohou i děti

Po nočním Braníku se budou prohánět desítky koloběžek. Podél Vltavy se můžete zúčastnit drsného závodu, pohodové projížďky s občerstvením či jízdy se soutěžními úkoly pro děti. Na akci nepotřebujete nic kromě čelovky a přilby. I koloběžku vám zapůjčí.

Krásný gól a sporná branka. Sparta vyzrála na Jablonec

Výhra a Sparta je třetí. To, v co už možná přestávali věřit i její skalní fanoušci, začíná nabývat reálných rozměrů. Letenští v pátek večer doma porazili nejlepší jarní tým z Jablonce (2:0), poskočili za vedoucí duo Plzeň Slavia a stále živí naději na evropské poháry.

Poznejte nejkrásnější filmová místa z lodní paluby

Poznali byste místo na Vltavě, kde měl Saturnin zakotvený svůj hausbót? Víte, kudy plaval nos princezny Bosany, která snědla jablka frňákovníku ve filmu Tři veteráni? A věděli byste, na jakém ledolamu Karlova mostu seděly Chobotnice z II. patra, když kolem sebe pouštěly modré blesky?

Přespolní mají utrum. Parkovací zóny se rozšíří. Šestka chce být celá modrá

Desítky tisíc dalších pražských řidičů se dočkají vyhrazených parkovacích míst. Modré zóny úderem prvního července zavede Praha 4. Zastupitelé Prahy 6 pak tento týden vzkázali, že si přejí rozšíření zón na území celé městské části. Šestka se totiž čím dál více potýká s řidiči dojíždějícími do metropole za prací. Ti se ocitnou v bezvýchodné situaci. Zoufale totiž scházejí místa na záchytných parkovištích na okrajích Prahy.

Dolínek: Poslanci ČSSD nemluvili o nabídce od ANO

Poslanci ČSSD dnes večer nemluvili o nabídce pro vládní spolupráci ze strany hnutí ANO, ale o tom, zda vůbec má smysl jít do vlády. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekl poslanec Petr Dolínek. Podle prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly zazněl na jednání rámec podmínek pro obnovu jednání s hnutím ANO. Bližší informace hodlají sociální demokraté zveřejnit po pátečním jednání svého předsednictva, které se bude nabídkou ANO zabývat.

Soutěž o nejkrásnější české knihy ocenila více než 20 publikací

Katalog o výstavě Magdaleny Jetelové, výjimečně graficky zpracovaný průvodce světem cirkusu Cirkus pictus nebo kniha o výtvarníku Svatopluku Klimešovi zvítězily v 53. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy. Ceny byly dnes předány v letohrádku Hvězda v Praze. Z 255 knih přihlášených do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2017 nominovala porota na vítěze 55 titulů. U přihlášených publikací hodnotila grafické a polygrafické zpracování knih. Oceněné publikace budou dále prezentovány na tuzemských a zahraničních výstavách.

Praha chce vyhlásit stavební uzávěru pro stavbu silničních okruhů

Hlavní město se chystá vyhlásit stavební uzávěru pro trasu silničních okruhů. Mohla by už platit od podzimu tohoto roku. Médiím to řekl šéf Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. 

Farmářských trhů se revitalizace náplavky nedotkne, slibuje pořadatel

Farmářské trhy na Rašínově nábřeží funguje už od roku 2010. Jejich provoz by neměly narušit ani plánované práce na výtoňském nábřeží a fungovat budou i nadále v běžné provozní době. Stavební práce na Rašínově nábřeží začaly 16. dubna a týkají se především kobek. Provozu samotné náplavky i trhů by se ovšem neměly dotknout zásadním způsobem. Farmářské trhy se tedy budou konat každou sobotu od 8 do 14 hodin.

Ředitelem Národního ústavu pro vzdělávání bude Lubomír Martinec

Novým ředitelem Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) se od května stane Lubomír Martinec (53), který dosud působil na ministerstvu školství. Do funkce ho jmenoval ministr školství v demisi Robert Plaga na základě výběrového řízení, do něhož se přihlásili čtyři zájemci. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo školství.

Spor o výroky Zemana o Peroutkovi se stále nechýlí ke konci

Spor o výroky prezidenta Miloše Zemana týkající se novináře Ferdinanda Peroutky pokračují i po více než třech letech. Zeman tehdy Peroutkovi, od jehož úmrtí v pátek uplyne 40 let, připsal autorství článku s názvem Hitler je gentleman. Pražskému hradu se ale článek nepodařilo nalézt. Peroutkova vnučka podala kvůli Zemanovým výrokům na stát žalobu, požaduje omluvu. Pravomocný verdikt dosud nepadl, dovolání řeší už 16 měsíců Nejvyšší soud. Kaslová se nad délkou soudního řízení pozastavuje. Pražský hrad se k případu nechce vyjadřovat.

VIDEO: Prosincovou loupež ve Švandově divadle šetří policie. Hledá svědky

Loupežné přepadení se odehrálo 13. prosince loňského roku asi ve čtvrt na tři ráno ve Švandově divadle. Po lupičích policisté pátrají.  Ve čtvrtek o tom na svých stránkách informovala Policie ČR.

UK představí v sobotu své programy celoživotního vzdělávání

Univerzita Karlova uvítá v sobotu zájemce o celoživotní vzdělávání. Nejstarší a největší česká univerzita si pro ně v historických prostorách Karolina připravila Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů. Návštěvníci se budou moct seznámit s nabídkou vzdělávacích programů, kterou představí všech 17 fakult školy. ČTK to dnes sdělil její mluvčí Václav Hájek.

Matěj Stropnický na podzim kandidovat nebude. Chce si dát od politiky přestávku

Bývalý předseda Zelených a pražský zastupitel Matěj Stropnický nebude kandidovat v podzimních komunálních volbách. Podle svých slov si chce dát od politiky přestávku a chce se věnovat studiu a novinařině. Členem Zelených je od roku 2003 a stranu vedl do loňských sněmovních voleb. Odstoupil po volebním debaklu, kdy jeho strana získala 1,5 procenta hlasů.

Čtveřici lupičů hodinek z Pařížské obvinili. Hrozí jim dvanáct let

Čtveřici cizinců, která se v roce 2014 podílela na vyloupení obchodu s luxusními hodinkami v Pařížské ulici, obžalovalo státní zastupitelství. Mužům hrozí až 12 let. Mezi obžalovanými jsou i tři muži, kteří si odpykávají trest za podobnou loupež provedenou v centru metropole.

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Kontroverzní výstava v Tančícím domě. Sahat tu můžete na nahé ženy

Nahé ženy. Ty tento týden nahradily Ladova kocoura Mikeše v Galerii Tančící dům. V Praze se již podruhé koná kontroverzní výstava Voayer. Návštěvníci tu mohou obdivovat ženská těla v jejich plné kráse. Na některé „exponáty“ si dokonce mohou i sáhnout. Letos ale naposledy.

Soud vyhověl žádosti vraha Mikuše o předčasné propuštění z vězení

Soud vyhověl žádosti vraha Vladimíra Mikuše o předčasné propuštění z vězení. Stanovil mu sedmiletou zkušební dobu a dohled probačního úředníka. Dnešní usnesení není pravomocné, státní zástupce si proti němu okamžitě podal stížnost. Mikuš si odpykává čtrnáctiletý trest za vraždu milenky, odseděl si zatím 11 let.

Dražší nové byty v Praze. Jejich cena meziročně stoupla o necelých 23 procent

Průměrná cena nových bytů prodaných v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostla o 22,8 procenta na 88 552 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů ovšem meziročně klesl o 11 procent na 1200. Vyplývá to ze statistiky firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. 

Praha schválila dotaci pro vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

Rada hlavního města schválila na svém úterním jednání poskytnutí dotace ve výši 4 920 korun na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku Thomayerovy nemocnice. Dotaci by mělo ještě schválit zastupitelstvo. Ve středu o tom na svých stránkách informoval magistrát. 

Do rybníka v Písnici vytekla kejda. Pocházela z bioplynové stanice

Do rybníku v pražské Písnici unikla kejda z místní bioplynové stanice. Na místě zasahovali hasiči s cisternami.

Pilotní projekt wi-fi v metru slaví úspěch. Připojit se jde v šesti stanicích

Asi půl roku funguje v šesti stanicích pražského metra pilotní projekt online bezpečnostního informačního wi-fi systému. Cestující se k wi-fi mohou připojit třeba ve stanicích metra Florenc na trase B a C, Hlavní nádraží, Pražského povstání, Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží. Vyplývá to z dat, která pro pražský dopravní podnik (DPP) zpracovala ČD – Telematika.

Dobré jídlo a kultura. U Masarykova nádraží vznikne pop-up tržiště

Investiční skupina Penta Investments se bude podílet na projektu, který má ambice stát se centrem mladé pouliční kultury v metropoli. Centrem, kde se propojí dobré jídlo s kulturou. Část pozemků u Masarykova nádraží poskytne Penta projektu Manifesto zakladatele reSITE Martina Barryho, se kterým společnost spolupracuje i na dalších projektech.

Každý šestý kontrolovaný cizinec je podezřelý z nelegální práce

Celníci a policisté minulý týden při celostátní kontrole odhalili 122 nelegálně zaměstnaných cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Z kontrolovaných 719 pracujících cizinců to byl každý šestý. Cizinci i majitelé firem, u nichž pracovali, jsou podezřelí z porušení zákona o zaměstnanosti.

Pražská soudkyně Mašínová se do taláru zatím nevrátí. Případ rozhodnou v Brně

Brněnský Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který dočasně zprostil funkce pražskou soudkyni Sylvu Mašínovou. Ta bude mimo funkci do konce kárného řízení a bude pobírat jen polovinu platu.

V obchodním centru na Floře se představí česká armáda. Odstartuje Army den

Dnes proběhne v pražském obchodním centru Atrium Flora Army den, pořádaný Armádou České republiky. Na návštěvníky čeká prezentace práce vojáků naší armády. Letošní novinkou bude přelet armádním vrtulníkem nad obchodním centrem.  

Kde v Praze dnes policie měří rychlost? Přinášíme seznam míst

Na stovkách míst v Česku, která označili občané jako riziková, budou dnes policisté měřit rychlost a na každém z vybraných úseků budou minimálně hodinu. Při evropské dopravněbezpečnostní akci Speed marathon budou hlídky kontrolovat dodržování nejvyšší povolené rychlosti i v dalších státech. Seznam míst, kde budou v Česku, je na webu akce.

Slavia je ve finále a poslední krok od splnění jednoho cíle

Letošní ročník české pohárové soutěže MOL Cup zná prvního finalistu. Po vítězství 2:0 nad Mladou Boleslaví jsou jimi fotbalisté pražské Slavie. Jejich soupeř vzejde příští týden z druhého semifinále, v němž Zlín doma hostí Jablonec.

Z přeboru sestoupí čtyři týmy, zápasy jsou na ostří nože

Fotbalový přebor Prahy v mnohém připomíná nejvyšší soutěž. Nejlepší týmy podzimní části ztrácejí body a naopak celky ze spodku tabulky se snaží bodovat pravidelně. Důvodem toho je drsný fakt, že na konci sezony sestoupí hned čtyři celky.

Vládní sleva? Možná bude i v příměstských autobusech

Organizátor pražské integrované dopravy Ropid dosud neví, zda pro takzvanou třístovkovou řadu (tedy linky s číslem 300 až 399) budou od června platit nové slevy nařízené vládou.

Rusové kupují byty v novostavbách, Západoevropané míří do centra

/INFOGRAFIKA/ Britové či Italové preferují investice v historické zástavbě centra, ve starších domech v Praze 6 a na Smíchově. Naopak obyvatele s anglosaskými jmény lze například v žižkovských rezidencích spočítat na prstech. 

Moravské dvojzpěvy natočili na původní křídlo Antonína Dvořáka

Sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Markéta Cukrová a tenorista Petr Nekoranec za doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného natočili Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka. Nahrávka, kterou dnes v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze pokřtil ředitel festivalu Dvořákova Praha Marek Vrabec, byla pořízena na původní křídlo slavného skladatele značky Bösendorfer z roku 1879 právě v Dvořákově muzeu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT